TFI tłumaczy spadek wyceny mega funduszu

opublikowano: 11-05-2018, 12:09
aktualizacja: 11-05-2018, 14:08

Jednostka funduszu UniKorona Pieniężny od najwyższego w historii poziomu 219,17 zł, zanotowanego 2 maja, spadła o 0,35 proc., co skłoniło towarzystwo do wydania specjalnego komunikatu.

Jak podkreślono, wycena subfunduszu UniKorona Pieniężny z dnia 9 maja 2018 r. (218,42 zł) nie wynika z problemów jednego składnika lokat. 

Miliardy pod zarządzaniem:
Zobacz więcej

Miliardy pod zarządzaniem: UniKorona Pienieżny to fundusz, zarządzany przez Andrzeja Czarneckiego. Aktywa w portfelu wart są niema 6,4 mld zł.

"Największy wkład w zmianę jednostki uczestnictwa miała korekta cen polskich obligacji skarbowych. Spadek wartości tych papierów jest rezultatem trwającego od 2 tygodni globalnego odwrotu od rynków wschodzących. Powodem odwrotu są przede wszystkim czynniki globalne, takie jak zaostrzenie sytuacji w Iranie, a także ciągłe obawy o wojnę handlową na linii USA - reszta Świata. Polska, do tej pory postrzegana jako kraj na granicy Emerging Markets i Developed Markets, niestety została dotknięta przez ostatnią fazę korekty cen obligacji z rynków wschodzących. Sytuacji na tych rynkach nie poprawia też fakt wysokich i ciągle rosnących stóp procentowych w USA" - napisano w komunikacie.

"Drugą częścią portfela, która również uległa pewnej korekcie są euroobligacje podmiotów z regionu. Obligacje korporacyjne nie podległy natomiast żadnej korekcie. O dobrej jakości i wysokim stopniu dywersyfikacji polskich papierów korporacyjnych świadczą zanotowane w tym samym czasie pozytywne wyniki subfunduszy UniLokata i UniWIBID" - dodano.

Przedstawiciele Union TFI nie chcieli udzielić dodatkowych komentarzy.

Fundusz UniKorona Pieniężny na koniec kwietnia 2018 r. miał w portfelu aktywa warte niespełna 6,4 mld zł. 

Stopa zwrotu funduszu za 6 miesięcy to 1,7 proc. (piąta pozycja wśród 49 funduszy rynku pieniężnego - dane Analiz Online), a za trzy lata 8,24 proc. (co daje również piątą pozycję).

Funduszem zarządza Andrzej Czarnecki. Zobacz politykę inwestycyjną funduszu na stronie Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu