Do końca roku UOKiK przestawi stanowisko ws. „dużego” TSUE

  • PAP
opublikowano: 08-11-2019, 13:11

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do końca roku przedstawi stanowisko w sprawie państwa Dziubaków i wyroku TSUE, dotyczącego kredytów indeksowanych kursem walut obcych, poinformował na konferencji prasowej prezes UOKiK Marek Niechciał.

Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Zobacz więcej

Marek Niechciał, prezes UOKiK. Fot. Marek Wiśniewski

„Przedstawimy nasze stanowisko, które będzie opisywało miejsce wyroku TSUE w polskim porządku prawnym. Nie zgadzamy się z poglądami przedstawionymi przez niektóre podmioty – na przykład Związek Banków Polskich – że rozstrzygnięcie TSUE dotyczy tylko sprawy państwa Dziubaków. Ono ma dużo większe oddziaływanie i w istocie dotyczy sposobu postępowania, jeśli w umowie znajdą się klauzule abuzywne” – powiedział Niechciał.

Według prezesa UOKiK, wyrok TSUE dotyczący państwa Dziubaków w istocie ma zastosowanie do każdej branży i może być podstawą do rozstrzygnięć sądowych na przykład w przypadku umów telekomunikacyjnych, zawierających klauzule abuzywne.

W poniedziałek warszawski sąd okręgowy odroczył do 3 stycznia 2020 roku rozprawę w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków, w związku z którą TSUE wydał wyrok na początku października.

TSUE podał w październiku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy