Do odliczenia w PIT tylko opłacona faktura za internet

iwa
opublikowano: 04-04-2012, 18:22

Fakturę za internet wystawioną w grudniu 2011 r., a opłaconą w styczniu 2012 r., będzie można uwzględnić dopiero w zeznaniu za ten rok.

Z ulg podatkowych w PIT można korzystać pod warunkiem, że podatnik poniósł określone wydatki. Podatnik nie może dokonać odliczeń tylko na podstawie faktur bądź innych dokumentów określających wysokość zapłaty za określony towar czy usługę. Jest to podstawowy wymóg przy korzystaniu z ulg.

O zasadzie tej przypominają m.in. eksperci Krajowej Informacji Podatkowej odpowiadając na pytanie podatnika:  czy w ramach ulgi internetowej można odliczyć fakturę wystawioną w grudniu 2011 r., a opłaconą w styczniu 2012 r.?

KIP wyjaśnia, że aby faktura mogła być odliczona w ramach ulgi internetowej, musi być w rzeczywistości zapłacona. Jeżeli podatnik posiada fakturę lub rachunek, a dokumenty te nie zawierają informacji, że faktura (rachunek) zostały zapłacone, powinien posiadać dokument potwierdzający dokonanie zapłaty. Takim dokumentem może być np. potwierdzenie przelewu bankowego (dokonanego również rzez internet), dowód wpłaty, przekaz pocztowy.

W konsekwencji płynie z tego jednoznaczny wniosek, że odliczenie może zostać dokonane jedynie w roku podatkowym, w którym dokonano zapłaty za zakupioną usługę.
Przypomnijmy, że ulga internetowa jest limitowana. Maksymalnie można odliczyć 760 zł. Małżonkowie mają prawo do własnego limitu, jeżeli faktury wystawiono na nazwiska ich obojga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane