Do Trentino powróciły bożonarodzeniowe jarmarki

  • DI
opublikowano: 26-11-2021, 13:00

Od końca listopada w Trentino (Trydent – Górna Adyga) odbywają się świąteczne kiermasze. Można skosztować regionalnych potraw, kupić prezenty od rękodzielników i wziąć udział w imprezach towarzyszących. W ubiegłym roku targi odwołano z powodu pandemii, w tym odbywają się w reżimie sanitarnym. Od gości wymagana jest przepustka COVID-19 lub negatywny test, od stycznia obowiązywać też będą maseczki.

Swiąteczna iluminacja placu katedralnego (Piazza Duomo) w Trydencie
Swiąteczna iluminacja placu katedralnego (Piazza Duomo) w Trydencie
romano magrone

Jarmarki bożonarodzeniowe w Trentino, regionie na północy Włoch, organizowane są od ponad 20 lat. To kolorowe, pachnące świątecznymi przysmakami targowiska, z których każde ma niepowtarzalny charakter. Niemal wszędzie w regionie — zarówno w historycznych centrach dużych miast, jak i na placykach górskich wiosek — można zobaczyć migoczące, nastrojowe światła kiermaszów. Razem ze świątecznymi dekoracjami, szopkami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników, zapachem grzanego wina i regionalnych frykasów tworzą niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

Pierwszy tegoroczny jarmark rozpoczął się 19 listopada w miejscowości Arco w gminie Alto Garda e Ledr (potrwa do 9 stycznia 2022 r.) Stragany i drewniane chaty stoją wzdłuż placów i alejek, a fasady domów tworzą kolorowe tło dla równie barwnego programu towarzyszącego, który obejmuje występy uliczne, koncerty i małe zoo. W planie są pokazy magii, szopki i warsztaty twórcze, które zachwycą zarówno młodych, jak i starszych gości.

Podróż w czasie

Bożonarodzeniowy jarmark w miejscowości Rovereto
Bożonarodzeniowy jarmark w miejscowości Rovereto
romano magrone

Poszukujący tradycyjnych trydenckich zwyczajów świątecznych mogą się wybrać do średniowiecznej wioski Canale di Tenno nad jeziorem Garda. Ta maleńka miejscowość zyskuje niespotykany urok dzięki autentycznej historycznej zabudowie i wąskim uliczkom, które wiją się wśród ciasno pobudowanych kamiennych domków, wznosząc się mozolnie, by zaraz opadać zgodnie z ukształtowaniem terenu.

W tej oryginalnej scenerii w każdą sobotę i niedzielę od 27 listopada do 19 grudnia będzie się odbywał jarmark bożonarodzeniowy z udziałem lokalnych rzemieślników. Goście spędzający tu święta mogą się spodziewać dodatkowych atrakcji: 24 grudnia o godz. 22 z Placu Canale ruszy Procesja Pasterzy — pasterze i ich zwierzęta zejdą wraz z tradycyjnymi dudziarzami na pasterkę do kościoła Ville del Monte. Natomiast 26 grudnia w godz. 14-18 będzie można podziwiać żywą szopkę z pasterzami, zwierzętami i Świętą Rodziną. Przy tej okazji ożyją także dawne zawody, zwyczaje i tradycje charakterystyczne dla średniowiecznej wioski.

Magia światła i świąt

Jarmark świąteczny w Levico
Jarmark świąteczny w Levico
romano magrone

Jednym z największych i najbardziej cenionych jest jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie, stolicy regionu. W tym roku jego głównym bohaterem będzie światło. Artystyczny projekt fotomappingu autorstwa Mariano De Tassis zwróci uwagę przechodniów na charakterystyczne elementy architektoniczne budynków na Piazza Duomo i wzdłuż ulic Giro al Sas. Natomiast w parku Michelin Fratelli w Albere stanie wykonana przez Matteo Boato iluminacja przedstawiająca zwierzęta, które przypominają znajdującą się tam edukacyjną farmę. Oryginalne dekoracje świetlne reprezentujące różne tematy ozdobią ulice i place historycznego centrum, a także dzielnicę Piedicastello i leżący nad nią Dos Trento, gdzie właśnie otwarto nowe Muzeum Alpini, oraz plac Vasona. Centralnym punktem świetlnego programu będzie choinka na Piazza Duomo oświetlona 30 tys. świateł. Te atrakcje dopełnią liczne stoiska targowe na Piazza Fiera i Piazza Battisti w wyrobami miejscowego rzemiosła, winami i spumante, regionalnymi przysmakami i potrawami.

Jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie jest otwarty codziennie od 20 listopada 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. z wyjątkiem Bożego Narodzenia.

Kiermasz świąteczny w Pergine Valsugana
Kiermasz świąteczny w Pergine Valsugana
romano magrone

Świąteczne kiermasze odbywają się także w wielu innych zakątkach Trentino. Dla mieszkańców regionu to ważny element kultywowania wieloletniej tradycji, dla turystów – szansa na odkrycie trydenckich miast i wiosek z nowej strony, skosztowania regionalnych smakołyków i nabycia wyjątkowych upominków autorstwa miejscowych rzemieślników.

Jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie jest jednym z największych w regionie
Jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie jest jednym z największych w regionie
FOTODANIELEMOSNA

Więcej informacji o bożonarodzeniowych targach i rozrywkach można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/en/experience/festivities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane