Dobra koniunktura udziela się wszystkim

opublikowano: 13-02-2018, 22:00

Kolejne porcje danych serwowanych przez polską gospodarkę stopniowo zwiększają apetyt ekonomistów na mocny odczyt PKB w 2018 r.

Obecnie prognozy oscylują wokół 4 proc., ale jeszcze przed czteroma kwartałami było to „zaledwie” 3,4 proc. Korekta prognoz dla Polski w skali świata nie jest ewenementem, tak naprawdę wpisuje się w szerszy trend. Wzrost prognoz PKB obserwowaliśmy w ostatnim czasie we wszystkich kluczowych gospodarkach. Na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów o 0,8 pkt. proc., a więc aż o połowę, skorygowano prognozy tempa wzrostu krajów strefy euro. W tym samym czasie eksperci podnosili poprzeczkę także dla Chin i USA.

Co ważne, wydaje się, że cykl rewizji prognoz jeszcze się nie zakończył, a scenariusz, w którym prognozy dla strefy euro zmierzają w kierunku 3 proc., a dla Polski — 4,5 proc., jest jak najbardziej realny. Więcej na temat ewolucji prognoz tempa wzrostu największych gospodarek świata — strefy euro, USA i Chin, a na tym tle Polski w nowym raporcie kwartalnym platformy analitycznej SpotData Global Makro — do pobrania dla prenumeratorów na pb.pl/raporty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu