Dobre czasy dla eksporterów

Konrad Soszyński
opublikowano: 06-11-2000, 00:00

Dobre czasy dla eksporterów

Znacznie lepsze niż przewidywano dane bilansu obrotów bieżących spowodowały spadek rentowności kontraktów IRS do poziomu nie notowanego od początku października. Krzywa rentowności obligacji skarbowych przesunęła się w dół, rentowność papierów rocznych spadła o niespełna 20 punktów bazowych, zaś papierów o terminie wykupu listopad 2009 — o 10 pkt. Dolar, który w czwartek rano był kwotowany na poziomie 4,61 zł, spadł w oczekiwaniu na ogłoszenie danych o rachunku obrotów bieżących do 4,57, a po ich ujawnieniu obsunął się o jeszcze jeden grosz. W tym czasie złoty w stosunku do euro umocnił się z 3,95 do 3,93 zł, a po ogłoszeniu danych o kolejne 1,2 gr.

PIERWSZY raz od kwietnia 1999 roku dynamika eksportu, który wzrósł (w USD, w ujęciu narastającym od początku roku) o 4,4 proc., przewyższyła dynamikę importu, który w tym samym czasie zwiększył się o 3,2 proc. Ten optymistyczny obraz psują prognozy osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro, którego spadek może zagrozić utrzymaniu korzystnych tendencji w polskim eksporcie. Mimo że ostatnio publikowane wskaźniki optymizmu europejskich konsumentów są coraz niższe, zaś indeksy zaufania przedsiębiorców wykazują stabilizację, to większość prognoz mówi, że tempo wzrostu w strefie euro w 2001 roku, pod warunkiem stabilizacji na rynku ropy naftowej, spadnie nieznacznie.

NA SZCZĘŚCIE dla polskich eksporterów piątkowa interwencja ECB i ostatnie wypowiedzi prezesów europejskich banków centralnych wskazują na ich determinację w walce o ochronę euro przed dalszym osłabieniem. Równocześnie wzmocnieniu europejskiej waluty posłużyć powinien łagodny spadek tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji powinno to poprawić konkurencyjność polskich producentów na europejskich rynkach.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane