Dobre dane wspierają złotego

Konrad Białas, Alior Bank
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Splot lepszych danych z polskiej gospodarki oraz pozytywnych komentarzy z banku centralnego stał się przyczyną umocnienia złotego na początku tygodnia. Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3,1 proc. r/r, przebijając rynkowy konsensus (0,9 proc.), i choć jeszcze za wcześnie, by mówić o całkowitym zmianie w dynamice konsumpcji, to łącząc wczorajszy raport z zeszłotygodniowym zaskakującym wzrostem produkcji przemysłowej o 0,3 proc. r/r, można dojść do wniosku, że odwrócenie trendu spowolnienia PKB może nastąpić szybciej, niż dotychczas zakładano. Tak przynajmniej uważa członek RPP Jerzy Hausner i trudno się z nim w tej kwestii nie zgodzić.

Odważniejszy w swoich wypowiedziach w poniedziałek był prezes NBP Marek Belka, zdaniem którego Polska najgorsze ma już za sobą i w 2013 r. spodziewa się on 2-procentowego wzrostu.

Czy to oznacza, że najbliższe posiedzenie RPP nie przyniesie kolejnej obniżki stóp procentowych? Jest to coraz bardziej możliwe i natychmiast znalazło przełożenie w wycenie złotego, który wczoraj testował poziom 4,14 zł za euro stanowiący dolne ograniczenie trendu bocznego, w którym kurs pozostawał od kilkunastu dni.

Jeśli wsparcie to zostanie przełamane, to jeszcze w tym tygodniu możemy zobaczyć poziom 4,12 zł. Głębsze spadki stoją jednak pod znakiem zapytania, bo choć szanse na kolejne cięcie stóp przez RPP zmalały, to jednak nie zniknęły całkowicie, a rada nie raz już potrafiła zaskoczyć i dopóki nie poznamy decyzji (6 marca), złoty może przyhamować aprecjacyjne zapędy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Alior Bank

Polecane