Dobre dane wspierają złotego

Konrad Białas, Alior Bank
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Splot lepszych danych z polskiej gospodarki oraz pozytywnych komentarzy z banku centralnego stał się przyczyną umocnienia złotego na początku tygodnia. Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3,1 proc. r/r, przebijając rynkowy konsensus (0,9 proc.), i choć jeszcze za wcześnie, by mówić o całkowitym zmianie w dynamice konsumpcji, to łącząc wczorajszy raport z zeszłotygodniowym zaskakującym wzrostem produkcji przemysłowej o 0,3 proc. r/r, można dojść do wniosku, że odwrócenie trendu spowolnienia PKB może nastąpić szybciej, niż dotychczas zakładano. Tak przynajmniej uważa członek RPP Jerzy Hausner i trudno się z nim w tej kwestii nie zgodzić.

Odważniejszy w swoich wypowiedziach w poniedziałek był prezes NBP Marek Belka, zdaniem którego Polska najgorsze ma już za sobą i w 2013 r. spodziewa się on 2-procentowego wzrostu.

Czy to oznacza, że najbliższe posiedzenie RPP nie przyniesie kolejnej obniżki stóp procentowych? Jest to coraz bardziej możliwe i natychmiast znalazło przełożenie w wycenie złotego, który wczoraj testował poziom 4,14 zł za euro stanowiący dolne ograniczenie trendu bocznego, w którym kurs pozostawał od kilkunastu dni.

Jeśli wsparcie to zostanie przełamane, to jeszcze w tym tygodniu możemy zobaczyć poziom 4,12 zł. Głębsze spadki stoją jednak pod znakiem zapytania, bo choć szanse na kolejne cięcie stóp przez RPP zmalały, to jednak nie zniknęły całkowicie, a rada nie raz już potrafiła zaskoczyć i dopóki nie poznamy decyzji (6 marca), złoty może przyhamować aprecjacyjne zapędy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Alior Bank

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane