Dobre dane z USA osłabiają złotego

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 26-06-2013, 00:00

Po porannym umocnieniu złoty ponownie szybko zaczął tracić na wartości.

Kurs EUR/PLN naruszył poziom 4,33, a USD/PLN 3,30 zł. Po dobrych danych z USA wobec większości głównych walut umocnił się dolar amerykański. Kurs EUR/USD zniżkował w okolice poniedziałkowego minimum na 1,3060.

Wtorek przyniósł wzrost cen większości obligacji krajów z rynków wschodzących oraz umocnienie tamtejszych walut. Dużym zainteresowaniem cieszył się polski dług. Rentowność 10-letnich obligacji spadała nawet o ponad 20 pkt baz. — to najsilniejszy jednodniowy spadek od prawie dwóch miesięcy. Przeciwwagą dla pozytywnej dla złotego poprawy kondycji rynku długu stały się jednak zaskakująco dobre dane z USA. Zamówienia na dobra trwałe, sprzedaż nowych domów oraz indeks nastojów konsumentów przewyższyły rynkowe oczekiwania. Natomiast po ostatnich, zinterpretowanych jako jastrzębie słowach Bena Bernankego, szefa Fedu, seria lepszych od prognoz danych zza oceanu, wzmaga spekulacje o rychłym ograniczeniu luzowania ze strony Rezerwy Federalnej. To natomiast przekłada się na wycofywanie kapitału z rynków obarczonych nieco większym ryzykiem. Uważamy, że w najbliższych tygodniach pozytywny sentyment na trwałe nie powróci na rynek długu państw wschodzących. Dlatego też nie widzimy dużej przestrzeni do umocnienia złotego. Ponadto notowania polskiej waluty powinny pozostać wrażliwe na wszelkie doniesienia wpływające na losy prowadzonej przez Fed stymulacji gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre dane z USA osłabiają złotego