Dobre praktyki bezpieczeństwa

ANDRZEJ SMÓŁKO prezes CWS-boco Polska
opublikowano: 01-12-2014, 00:00

Mimo że większość pracowników, bo aż 87 proc., czuje się bezpiecznie w miejscu pracy, to realny poziom ryzyka nadal jest znaczący

KOMENTARZ

Wyniki badania, zrealizowanego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, wskazują, jak ważna jest edukacja z zakresu BHP. Mimo że większość pracowników, bo aż 87 proc., czuje się bezpiecznie w miejscu pracy, to realny poziom ryzyka nadal jest znaczący. Wskazuje na to nie tylko wysoki odsetek rażących naruszeń przepisów BHP: co piąty pracownik doświadczył tego osobiście, ale także duża liczba wypadków — jedna trzecia respondentów była świadkiem lub słyszała o wypadku w miejscu pracy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Powołana przez nas Koalicja Bezpieczni w Pracy złożona z czterech firm: CWS-boco Polska, PW Krystian, Lafarge i TenCate Protective Fabrics ma na celu uświadamianie pracownikom i pracodawcom, że bezpieczeństwo i higiena pracy pełnią bardzo ważną rolę w przedsiębiorstwach. Poprzez działania informacyjne i dzielenie się dobrymi praktykami staramy się poprawiać kulturę bezpieczeństwa w pełnym tego słowa znaczeniu.

Nasza firma wyspecjalizowana w wynajmie i serwisie odzieży roboczej zużywa rocznie 10 tys. litrów środków piorących, które mogą potencjalnie nieść ryzyko dla osób przez nas zatrudnionych. Aby zredukować kontakt pracowników z detergentami do minimum, w naszym nowym zakładzie pralniczym w Łodzi zainwestowaliśmy w budowę centralnego magazynu chemicznego, wyposażonego w automatyczne stacje dozujące. Dzięki temu udało nam się zredukować do czterech liczbę osób narażonych na kontakt z substancjami niebezpiecznymi.

Zbudowaliśmy konstrukcję podwyższającą dla wszystkich pralnic. Szacujemy, że w ciągu jednej zmiany pracownik CWS-boco około 30 razy wkłada lub wyjmuje ponad 20 kg prania. Zastosowanie 20-centymetrowgo stelażu znacznie zmniejszyło obciążenie kręgosłupów pracowników.

Dobre i niecodzienne praktyki z zakresu BHP stosuje wobec pracowników i podwykonawców także firma Lafarge. Codziennie na teren jej zakładów wjeżdża wiele pojazdów odbierających produkty. Każdy wjeżdżający po uprzednim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa dostaje paszport bezpieczeństwa. Zapisywane są w nim rodzaje szkoleń, w których kierowca lub gość odwiedzający zakład brał udział. Lafarge rozpoczęło też akcję informacyjną Bezpieczny kierowca. Przygotowano plakaty i naklejki na samochody, by przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Lafarge ma również program Visible Felt Leadership (VFL). Polega on na tym, że menedżerowie odwiedzający zakład zwracają uwagę, w jaki sposób przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Koncentrują się na zadawaniu pytań, analizie odpowiedzi i szukaniu możliwości rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo. To narzędzie budowania i doskonalenia kultury bezpieczeństwa w firmie. Co roku w ramach programu VFL każdy menedżer musi odbyć kilka spotkań weryfikujących sposób przestrzegania procedur w zakładach o różnym profilu produkcyjnym. Dodatkowo wyższa kadra i członkowie działu BHP biorą udział w audytach bezpieczeństwa zakładów Lafarge na całym świecie. [DCZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ SMÓŁKO prezes CWS-boco Polska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dobre praktyki bezpieczeństwa