Dobre wiadomości dla hipotek

opublikowano: 27-08-2014, 00:00

Jest zielone światło dla trzeciego na rynku banku hipotecznego i dla zmian prawnych, które ożywią rynek listów zastawnych.

Dwie dobre informacje dla banków, deweloperów, zainteresowanych kredytami mieszkaniowymi, firm i budżetu. We wtorek rząd przyjął projekt założeń do ustawy o listach zastawnych, przygotowany przez resort finansów, który powinien odblokować rynek tych papierów, istniejący od 1997 r., ale w rachitycznej postaci. Dzisiaj z tego źródła finansowany jest zaledwie 0,7 proc. portfela hipotecznego banków. Rząd przewiduje, że w ciągu pięciu lat od wprowadzenia pakietu zmian (obejmą ustawę o listach zastawnych, prawo upadłościowe, ustawę podatkową dla osób prawnych) udział finansowania z papierów dłużnych wyniesie 20 proc. nowej sprzedaży i 7 proc. całego portfela. Skutki nowelizacji sięgają daleko poza rynek hipoteczny. Ministerstwo Finansów wskazuje, że listy zastawne zwiększą bezpieczeństwo sektora, który obecnie finansuje kredyty mieszkaniowe z krótkoterminowych depozytów. W perspektywie kilku lat, zgodnie z wymogami dyrektywy CRDIV, banki będą musiały przejść na długie finansowanie. Brak listów doprowadziłby do ograniczenia akcji kredytowej. Dzięki nim natomiast nie tylko nie będzie hamowania, ale pieniądze przeznaczane obecnie na hipoteki będzie można spożytkować na kredytowanie przedsiębiorstw. Resort oblicza korzyści firm z tytułuwprowadzonych zmian na 18 mld zł w ciągu 10 lat od momentu wprowadzenia ich w życie. Banki zyskają 6,6 mld zł, a wpływu budżetu wzrosną o 5 mld zł. Rząd zakłada, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Druga dobra wiadomość jest taka, że na wrotkowym posiedzeniu KNF jednogłośnie dała zgodę na utworzenie PKO Bank Hipoteczny. To trzeci obok mBank Hipoteczny i Pekao Hipoteczny podmiot tego typu na rynku. Rafał Kozłowski, szef nowego banku, zapowiada, że jego udział w nowej sprzedaży kredytów mieszkaniowych PKO BP wyniesie do 30 proc. Nie wyklucza też transferu części portfela hipotecznego denominowanego w złotych ze spółki matki do spółki córki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dobre wiadomości dla hipotek