Dobre wiadomościdla złotego

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 07-03-2014, 00:00

Europejski Bank Centralny (EBC) nie obniżył stóp procentowych, nie zdecydował się także na inną formę luzowania monetarnego.

Co więcej, wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego sugerują, iż najprawdopodobniej obniżek już nie będzie. Euro zareagowało umocnieniem względem dolara. To także dobra wiadomość dla złotego.

Ożywienie w strefie euro nadal jest powolne, a inflacja pozostaje niska. Tym niemniej to EBC wiedział już wcześniej i dlatego, między innymi, obniżył stopę referencyjną w listopadzie. Od tamtego czasu prezes Mario Draghi utrzymuje, że jest gotowy do działania, ale w dwóch przypadkach: jeśli oczekiwana przyszła inflacja będzie niższa niż zakładana do tej pory przez bank lub jeśli spadek płynności na rynku doprowadzi do znacznego zacieśnienia poprzez wzrost rynkowych stóp procentowych. Miesiąc temu Mario Draghi wskazywał, że marcowe posiedzenie będzie bardzo istotne, gdyż rada banku będzie po raz pierwszy miała dostępne projekcje na rok 2016. Ta projekcja zakłada wzrost inflacji z obecnych 0,8 do nieco ponad 1 proc. pod koniec 2014, do 1,3 proc. w 2015 r. oraz do 1,5 proc. w 2016 r., przy czym w ostatnim kwartale 2016 r. ma być to już 1,7 proc. Projekcja zatem potwierdziła dotychczasowe oczekiwania EBC co do ścieżki inflacyjnej, co Mario Draghi wykorzystał do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Co więcej, dodał on, że spadek płynności na rynku pieniężnym nie usprawiedliwia na razie ruchów w zakresie dostarczenia takiej płynności. To mocne sformułowania, sugerujące, że luzowania nie będzie już w ogóle. To, co może zmienić punkt widzenia EBC, to spadek inflacji w kolejnych miesiącach lub/i znaczne pogorszenie w indeksach PMI, które na początku roku są bardzo dobre.

Zmiana w oczekiwaniach dotyczących polityki pieniężnej EBC i przedłużająca się niepewność co do tego, czy słabsze dane z USA to efekt pogody, czy też spadku tempa ożywienia prowadzą do tego, że euro umacnia się bez większej korekty wobec dolara od ponad miesiąca. Pytanie jednak, co dalej? Przypominam sobie podobne wybrzmienie konferencji ze stycznia 2012. Wtedy Mario Draghi zasugerował, że nie będzie obniżki stopy depozytowej, na co liczył rynek. Para EUR/USD wystrzeliła z poziomu 1,26 do 1,35 w niewiele ponad miesiąc. Jednak byliśmy wtedy po ogromnej fali wyprzedaży. Teraz jesteśmy po dość długim okresie hossy i rynek właśnie testuje poziom 1,3830, bardzo silny opór z ostatnich miesięcy. Sygnał wysłany przez EBC jest pozytywny dla euro, jednak ta waluta jest wykupiona, zaś dolar wyprzedany. Wydaje się zatem, iż musimy poczekać na kolejne sygnały, tak z Europy (inflacja, PMI), jak i z USA (rynek pracy, ISM)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wiadomościdla złotego