Czytasz dzięki

Dobre wieści z rynku pracy

BMK
opublikowano: 05-06-2007, 00:00

Bezrobocie topnieje w rekordowym tempie 3,5 pkt proc. rocznie. Ministerstwo pracy przewiduje, że pod koniec roku spadnie do 11 proc.

Bezrobocie topnieje w rekordowym tempie 3,5 pkt proc. rocznie. Ministerstwo pracy przewiduje, że pod koniec roku spadnie do 11 proc.

Wstępne dane resortu pracy wskazują na dalszy spadek liczby bezrobotnych. Według, Anny Kalaty, minister pracy, pod koniec maja poziom rejestrowanego w urzędach pracy bezrobocia spadł do 13-13,1 proc., czyli o 0,6-0,7 pkt proc. w stosunku do kwietnia i o 3,4-3,5 pkt proc. w stosunku do maja 2006 r.

Zdaniem ministerstwa, spadek bezrobocia spowodowany jest m.in. pracami sezonowymi w ogrodnictwie, budownictwie, drogownictwie i turystyce. Anna Kalata przewiduje, że pod koniec roku bezrobocie stopnieje do około 11 proc.

— Przedstawione przez ministerstwo szacunki są mniej więcej zgodne z naszymi prognozami (13 proc. w maju i 11,5 proc. pod koniec roku). Takie wyniki odzwierciedlają trwającą od dłuższego czasu znaczną poprawę sytuacji na rynku pracy. Nasza gospodarka rozwija się w szybkim tempie i zapotrzebowanie na pracowników będzie rosło. Dlatego możemy się spodziewać wzrostu zatrudnienia i spadku bezrobocia — uważa Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Mają w tym pomóc uruchomione przez minister- stwo programy dla bezrobotnych: „Inwestycje w kwalifikacje deficytowe na rynku pracy” i „Praca dla młodych. Dobry start”. Pierwszy, wart 120 mln zł, adresowany jest dla długotrwale bezrobotnych osób po 50. roku życia, niepełnosprawnych i rodziców wychowujących co najmniej jedno dziecko. Drugi — resort wyda nań 60 mln zł — dotyczy bezrobotnych do 25. roku życia oraz absolwentów uczelni mających do 27 lat. W ramach programów prowadzone będą szkolenia zawodowe i nauka poszukiwania pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane