Dobre wyniki akcyjnych funduszy ubezpieczeniowych

Polska Agencja Prasowa SA
18-10-2005, 13:20

W trzecim kwartale 2005 r. najkorzystniejsze rezultaty na rynku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych osiągnęły  fundusze inwestujące przynajmniej część środków na rynku akcji - poinformowała we wtorkowej analizie spółka Analizy Online.

W trzecim kwartale 2005 r. najkorzystniejsze rezultaty na rynku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych osiągnęły  fundusze inwestujące przynajmniej część środków na rynku akcji - poinformowała we wtorkowej analizie spółka Analizy Online.

    Średni rezultat osiągnięty przez fundusze polskich akcji przekroczył 15 proc. Granicy 10 proc. nie pokonały natomiast fundusze prowadzące mieszaną politykę inwestycyjną.

    W grupie funduszy polskich akcji najlepiej wypadły fundusze Compensa Akcji oraz dwa akcyjne produkty Commercial Union. Spośród wszystkich produktów o mieszanej polityce inwestycyjnej, najlepiej poradził sobie zarządzający funduszem Aspecta SSI, osiągając wynik na poziomie 12,7 proc.

    Dobrze prezentują się również rezultaty Allianz Dynamiczny oraz produktu Compensy opartego na funduszu inwestycyjnym Skarbiec Waga - w obu przypadkach przekroczona została bariera 10 proc.

    W grupie funduszy stabilnego wzrostu (najmniejsza część akcyjna w portfelu) najlepiej wypadł fundusz TUnŻ Europa oparty na jednostce UniStoProcent z TFI Union Investment.

    Analizy Online podkreślają, że z reguły najlepsze rezultaty uzyskały fundusze własne ubezpieczycieli na życie, nie powiązane z ofertą TFI. Wyjątkiem, być może potwierdzającym regułę, jest grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych.

    Analitycy zwrócili też uwagę na rosnącą popularność funduszy stabilnego wzrostu (ok. 20 proc. portfela w akcjach). W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) jest to obecnie bardzo dobrze sprzedająca się oferta, m.in. ze względu na ciekawe oferty publiczne i dobre wyniki warszawskiej giełdy.

    "Efekt - 3,5 z 11,8 mld zł powierzonych w tym roku funduszom inwestycyjnym trafia do produktów stabilnegowzrostu. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, gdzie co druga złotówka trafia do produktów z grupy stabilnego wzrostu. W efekcie ich udział w łącznych aktywach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wynosi 33 proc. i jest to jedyna realna alternatywa dla wciąż dominującej pozycji funduszy gwarantowanych" - czytamy w analizie.

    Rynek akcji w trzecim kwartale dynamicznie rósł. WIG wzrósł w trzecim kwartale o 19,3 proc., a  motorami wzrostu okazały się spółki budowlane, banki oraz firmy telekomunikacyjne. WIG20, ukazujący koniunkturę w segmencie największych i najbardziej płynnych spółek, zyskał 23 proc., przebijając po drodze dotychczasowe historyczne maksimum ustanowione na szczycie internetowej hossy 5,5 roku temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wyniki akcyjnych funduszy ubezpieczeniowych