Dobre wyniki ożywiły popyt

Marek Druś
opublikowano: 22-04-2005, 00:00

Amerykańskie giełdy odreagowały środową wyprzedaż. Niskie ceny akcji oraz fala dobrych wyników spółek skłoniły inwestorów do zakupów. Zignorowali oni ostrzeżenia o rosnących deficytach, budżetowym i handlowym, o których mówił w swoim wystąpieniu przed Komisją Budżetową Senatu Alan Greenspan, szef Fed.

Ani Greenspan, ani największy od dwóch lat spadek indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury, nie zahamowały popytu. Akcje są tanie. Dow Jones stracił w środę 115 pkt, a w ubiegłym tygodniu aż 374 pkt. W czwartek zyskał 206 pkt, najwięcej od czerwca 2003 r. Poza niskimi cenami, inwestorów zachęcały dobre wyniki kwartalne spółek. Z około 150 spółek wchodzących w skład indeksu S&P500, które przedstawiły je od środy, aż dwie trzecie mogło pochwalić się rezultatami lepszymi od oczekiwań. Wśród nich był m.in. Whirlpool, którego przychody okazały się o 100 mln USD wyższe niż oczekiwano. Wyższy od prognozowanego zysk wywołał popyt na akcje Motoroli. Po 14 sesjach spadku i 20-proc. przecenie znów rósł kurs IBM. Najmocniej od blisko trzech lat zdrożały akcje Anheuser-Busch. Największy na świecie producent piwa poinformował, że Berkshire Hathaway — spółka inwestycyjna Warrena Buffetta — została jego znaczącym akcjonariuszem.

Europejscy inwestorzy bardziej przejęli się ostrzeżeniami Greenspana i danymi makro z USA. Rosnące przez większą część sesji indeksy wróciły na zamknięciu w okolice środowych zamknięć. Zdrożały akcje spółek technologicznych, głównie dzięki dobrym wynikom SAP i Nokii. Ta ostatnia zanotowała dwukrotnie wyższy wzrost kwartalnego zysku niż oczekiwano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wyniki ożywiły popyt