Dobry kwartał dla mleka i warzyw

  • Paulina Karpińska
opublikowano: 05-01-2021, 17:00

Fortuna kołem się toczy. Po dużym spadku przychodów w II kw. w przetwórstwie spożywczym III kw. okazał się łaskawszy.

Z branżą spożywczą pandemia obeszła się łagodniej niż z całym przetwórstwem przemysłowym. Po spadku przychodów w małych i średnich przedsiębiorstwach w II kw. o 2,4 proc.(w porównaniu z poprzednim rokiem) III kw. zakończył się ich zwiększeniem o 3,7 proc.– wynika z ostatniego raportu PKO BP.

Na poprawę sytuacji sektora przetwórstwa spożywczego wpłynął przede wszystkim wzrost przychodów w segmencie przerobu owoców i warzyw. W III kw. wzrosły one o 14,2 proc. (po spadku w II kw. o 13,2 proc.). Ponadto, jak wskazują analitycy PKO BP, na poprawę wpłynęła dobra kondycja przedsiębiorstw wytwarzających produkty mleczarskie — wzrost przychodów w III kw. wyniósł 7,2 proc. r/r (przy spadku o 1,7 proc. w II kw.), co dało lepszy wynik niż rok wcześniej.

„Rosnący eksport, a także wysoka sprzedaż detaliczna sprawiła, że sektor mleczarski stosunkowo łagodnie przeszedł pierwszy etap pandemii. Zyski branży w III kw. wzrosły o 155 mln zł r/r, co stanowiło około 45 proc. wzrostu zysków całej branży spożywczej” – podsumowują analitycy banku.

Branża spożywcza jako całość nie poradziła sobie jednak tak dobrze. Z raportu wynika, że sytuacja pogorszyła się w przetwórstwie mięsnym, zwłaszcza w segmencie drobiowym, do czego przyczyniła się obniżka cen mięsa w konsekwencji nadpodaży na rynku. Z danych GUS wynika, że III kw. zakończył się dla branży stratą netto, po raz pierwszy od II kw. 2011 r.

„Mimo że żywność należy do produktów pierwszej potrzeby, to poziom zróżnicowania asortymentowego i jakościowego na tym rynku jest wysoki. Z tego powodu kryzys może w różnym stopniu przekładać się na kondycję poszczególnych segmentów rynku spożywczego. Pandemia spowodowała nie tylko zmiany kanałach dystrybucji żywności, ale też wymusiła zmiany struktury spożycia produktów spożywczych” – dodają analitycy PKO BP.

Spadek zysku w relacji rocznej (o 26,1 proc.) wykazali również producenci kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych, osiągając jednak lepszy wynik w III kw. (r/r), w porównaniu z poprzednim, w którym w ujęciu rocznym odnotowali stratę.

W niełatwej sytuacji znalazły się również przedsiębiorstwa produkujące pasze dla zwierząt gospodarskich. Sytuacja na rynku sprawiła, że ich koszty wzrosły o 15,2 proc. (r/r) przy wzroście przychodów o 10,4 proc. (r/r).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane