Doceniliśmy także najbardziej dynamicznych

DI
opublikowano: 03-12-2012, 00:00

Praca nad rankingiem „500 Menedżerów 2012” stała się dla nas okazją do przyznania wyróżnień również menedżerom, których firmy osiągają najbardziej spektakularne przyrosty sprzedaży i zysku.

Prezesi, którzy uzyskali wyróżnienia za najdynamiczniejsze zwiększanie sprzedaży w latach 2010-11

Firmy o przychodach od 1 do 10 mln zł

MACIEJ SPECYLAK: SPECMOT

Dynamika sprzedaży: 239,79 proc.

Firma z Kłodzka powstała w 1990 r., a dziewięć lat później rozpoczęła działalność związaną z uprawą wierzby energetycznej. Ma 200 ha własnych upraw oraz kilkaset ha u współpracujących z nią plantatorów, których kompleksowo obsługuje. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu profesjonalnie zakłada wielkoobszarowe plantacje. Firma obsługuje plantacje od sadzenia po zbiór, sprzedaje sadzonki wierzby, a także skupuje biomasę.

Firmy o przychodach od 10 do 50 mln zł

JERZY ŚWIDEREK:POLINOWEX

Dynamika sprzedaży: 224,66 proc.

Lubelska firma ma nietypową specjalizację — zajmuje się przenoszeniem całych zakładów przemysłowych. Może przenieść dowolną fabrykę, choć w początkach działalności specjalizowała się w przeprowadzkach cukrowni. Z czasem, gdy na europejskim rynku cukrowniczym liczba takich „wędrówek” zaczęła spadać, Polinowex zaczął przenosić spalarnie odpadów i inne zakłady. Jerzy Świderek reprezentuje już drugie pokolenie menedżerów Polinoweksu, którego założycielem jest jego ojciec.

Firmy o przychodach od 50 do 100 mln zł

JAKUB JERZY DŁUGOSZEK: POL-DRÓG GDAŃSK

Dynamika sprzedaży: 160,49 proc.

Gdańska spółka jest częścią grupy kapitałowej Pol-Dróg, która jak wskazuje nazwa, specjalizuje się w budownictwie drogowym. Oprócz niej w skład grupy wchodzą spółki z Piły, Warszawy, Chojnic, Białogardu, Drawska Pomorskiego, Człuchowa, Nowogardu, Oleśnicy, Nakła i Kościana. Sposobem na pozyskanie klientów jest oferta polegająca na połączeniu budowy z zapewnieniem źródeł jej finansowania.

Firmy o przychodach ponad 100 mln zł

JAROSŁAW STĘPNIEWSKI: PROCHEM

Dynamika sprzedaży: 168,16 proc.

Notowany na warszawskiej giełdzie Prochem to firma inżynieryjna z 65-letnią tradycją. Może podjąć się praktycznie każdej inwestycji, począwszy od fazy projektowania przez budżetowanie i zapewnienie źródeł finansowania, generalne wykonawstwo, nadzór inwestorski po zarządzanie gotowymi obiektami. Jarosław Stępniewski zarządza spółką od ponad 4 lat, a w czerwcu 2012 r. został powołany na kolejną trzyletnią kadencję.

Prezesi, którzy uzyskali wyróżnienia za najdynamiczniejsze zwiększanie zysku w latach 2010-11

Firmy o przychodach od 1 do 10 mln zł

JAROSŁAW URBAŃSKI: HARPO

Dynamika zysku: 853,05 proc.

Poznańska spółka istnieje od roku 1985. Jest producentem sprzętu elektronicznego i komputerowego oraz oprogramowania dla osób niewidomych i słabo widzących. Wytwarza także wyposażenie wspomagające komunikację. Firma stale prowadzi prace badawcze, dzięki którym powstało wiele nowych produktów, m.in. syntezator mowy, automatyczny lektor czy pióro do pisania alfabetem Braille’a. Swoje wyroby sprzedaje w Polsce i eksportuje do wielu krajów. Jarosław Urbański kieruje firmą od 2004 r.

Firmy o przychodach od 10 do 50 mln zł

ARTUR PAPIS: PCC PRODEX

Dynamika zysku: 835,38 proc.

Warszawska spółka PCC Prodex od 1979 r. wytwarza systemy poliuretanowe wykorzystywane do otrzymywania pianek poliuretanowych i klei. Wyroby firmy służą m.in. do produkcji izolacji termicznych i nawierzchni sportowych. PCC Prodex jest także dystrybutorem specjalistycznych maszyn do spieniania poliuretanu. Artur Papis kieruje spółką od 2007 r.

Firmy o przychodach od 50 do 100 mln zł

ANDRZEJ KORZENIEWSKI: CHEMOKOR

Dynamika zysku: 844,06 proc.

Chemokor z Dąbrowy Górniczej powstał w 1989 r. Od początku specjalizował się w wykonywaniu prac chroniących konstrukcje przed korozją i szkodliwymi czynnikami chemicznymi. Firma wykonuje także roboty dekarskie, termoizolacyjne, wytwarza elementy metalowe i części maszyn. Chemokor jest ponadto dostawcą przetworzonych minerałów wykorzystywanych w hutnictwie. Firma zaczynała z dziesięcioma pracownikami, dziś zatrudnia ponad 200. Andrzej Korzeniewski kieruje nią od 2008 r.

Firmy o przychodach ponad 100 mln

ANDRZEJ SZULIST: MEGA

Dynamika zysku: 818,94 proc.

Historia gdyńskiej spółki Mega sięga 1937 r., kiedy dziadek prezesa Andrzeja Szulista — Franciszek założył firmę energetyczną. Po wojnie świadczyła ona usługi elektryczne, a kierowanie nią przejął syn założyciela — Jerzy, który do dziś jest jej właścicielem. Od 1992 r., kiedy Mega przejęła bazę i załogę po dawnej firmie Energoblok, stała się dużym przedsiębiorstwem o wieloprofilowej działalności. Firma nadal wykonuje roboty energetyczne, a ponadto jest deweloperem, generalnym wykonawcą i producentem betonu. Zatrudnia kilkaset osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu