Dodatkowe granty dla Podlasia

Dzięki oszczędnościom 25 podlaskich firm dostanie z regionalnego programu operacyjnego 23,5 mln zł dotacji.

Podlaskie przedsiębiorstwa dostały niespodziewany prezent na święta. Ich projekty — złożone w 2012 r. w konkursie w ramach działania 1.4 — znalazły się na liście rezerwowej i miały nikłe szanse na dofinansowanie. Okazało się jednak, że w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego (RPO WP) znalazły się oszczędności wynikające z niewykorzystania funduszy — i teraz zasilą one przedsięwzięcia z listy rezerwowej 1.4.

Dzięki nowym funduszom podlaskie firmy zrealizują inwestycje warte 52,5 mln zł, z czego dotacja z RPO WP pokryje łącznie 23,5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przedsięwzięcia zakładające wprowadzenie nowoczesnych technologii, nowych produktów i usług. Dzięki realizacji tych projektów w regionie powstanie 120 nowych miejsc pracy. Wysokość dofinansowania jest różna — od 90 tys. zł do 4,4 mln zł. Największy grant dostanie firma CarboEco na wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji ekologicznego paliwa wodno-węglowego. Duże wsparcie otrzyma też Rode-Med na innowacyjną technologię obrazowania rezonansem magnetycznym oraz Krekom na nowoczesne usługi dotyczące przewiertów sterowanych. Inne ciekawe projekty, które zostaną wsparte kasą z programowych oszczędności, to ekologiczne podkłady do ogrzewania podłogowego czy innowacyjne urządzenie do monitorowania podciśnienia w systemie udojowym dla krów. Łącznie z RPO WP na lata 2007-13 podlaskie firmy dostały ponad 640 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstały inwestycje warte ponad 1,7 mld EUR. Dofinansowanie otrzymało łącznie 769 projektów, które dały 4,2 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Dodatkowe granty dla Podlasia