Dodatkowy miliard dla MSP

opublikowano: 17-12-2015, 22:00

Za kilka dni firmy skorzystają z pierwszych instrumentów zwrotnych nowej perspektywy. Pula trafi do ok. 8 tys. przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani pomocą zwrotną wtedy, gdy jest ona udzielana na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza początkujących firm, którym najtrudniej o zdobycie pieniędzy ze standardowej oferty banków. Ze względu na krótką historię kredytową lub brak zabezpieczeń najczęściej wychodzą z nich z kwitkiem, nie uzyskując wsparcia. Wiedząc to, Komisja Europejska specjalnie dla nich przygotowała ofertę instrumentów finansowych na korzystnych warunkach. Firmy chcące po nie sięgnąć powinny zwrócić się do pośredników finansowych. I będą mogły to robić już od poniedziałku — wtedy rusza pierwsza z tego rodzaju inicjatyw na lata 2014-20. W już ogłoszonych instrumentach na MSP czeka ponad 1 mld zł.

— Instrumentów finansowych, a zwłaszcza zwrotnych, będzie więcej. Do tej pory korzystaliśmy z nich w stopniu niezadowalającym. Dlatego resort przygotowuje plan, który ma na celu rozwój tego typu ofert w Polsce — zapowiada Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.
Zobacz więcej

TO DOPIERO POCZĄTEK:

— Instrumentów finansowych, a zwłaszcza zwrotnych, będzie więcej. Do tej pory korzystaliśmy z nich w stopniu niezadowalającym. Dlatego resort przygotowuje plan, który ma na celu rozwój tego typu ofert w Polsce — zapowiada Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. ARC

Dla firm młodych…

Polskim pośrednikiem, który najwcześniej uruchomi rynkowo ofertę z instrumentami finansowymi UE, będzie Idea Bank. Od 21 grudnia startuje z dwoma produktami. W ramach programu Cosme, który powstał po to, aby poprawić konkurencyjność i trwałość firm, ma dla MSP 350 mln zł preferencyjnych kredytów. Ta kwota wystarczy, by pomóc ok. 5 tys. przedsiębiorców.

— Finansowanie do 600 tys. zł na firmę będzie przyznawane na cele inwestycyjne. Oferta jest przeznaczona dla start-upów i innych firm działających krócej niż 18 miesięcy, które nie są w stanie przedstawić pozytywnej historii kredytowej. Oprócz tego tym razem w ramach programu Horyzont 2020 udostępnimy 80 mln zł dla firm planujących innowacje. Pozwoli to na wsparcie kolejnych ok. 500 przedsiębiorców — szacuje Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. Natomiast po pierwszy leasing z nowego unijnego rozdania będzie można zgłosić się do Raiffeisen-Leasing Polska.

Pośrednik uruchomi preferencyjne finansowanie dla sektora MSP w wysokości 25-150 tys. EUR. Na start tego produktu trzeba będzie jeszcze poczekać — wejdzie na rynek w maju, a finansowanie będzie oferowane przez dwa lata. Raiffeisen dostał na to z Cosme aż 520 mln zł. — Podpisaliśmy umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) kilkanaście dni temu.

Dzięki gwarancji z Cosme będziemy finansować inwestycje firm na bardziej atrakcyjnych warunkach. Przedsiębiorca może przeznaczyć pieniądze na zakup m.in. pojazdu dostawczego, sprzętu IT, linii produkcyjnej lub maszyn niezbędnych do rozwoju firmy — wymienia Andrzej Krzemiński, prezes Raiffeisen-Leasing Polska. Dodaje, że wsparcie UE pozwoli zaoferować np. wydłużony okres spłaty i obniżyć wymagania dotyczące zabezpieczenia i wkładu własnego. Z tego instrumentu według szacunków będzie mogło skorzystać nawet 2,5 tys. przedsiębiorców.

…i społecznych

Finansowa pomoc nie ominie też przedsiębiorstw społecznych. Po to powstał program EaSI wspierający m.in. ekonomię społeczną i samozatrudnienie. Pierwszym polskim pośrednikiem programu zostało Towarzystwo

Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE). Dzięki gwarancji EFI uruchomi preferencyjną ofertę pożyczek o łącznej wartości 34 mln zł. Skorzysta ok. stu firm.

— Będziemy kontynuować starania o nowe linie pożyczkowe, bo wiemy, że potrzeby są ogromne. Mikro- i małe firmy oraz przedsiębiorstwa społeczne dzięki preferencyjnym pożyczkom stają się bardziej innowacyjne i konkurencyjne, a poza tym tworzą nowe i trwałe miejsca pracy. Bez funduszy z UE ten rozwój byłby niemożliwy — podkreśla Michał Radziwiłł, prezes zarządu TISE. Tym samym Polska dołączy do krajów, które uruchomią rynkowo nowe instrumenty UE. Do tej pory z 41 pośredników finansowych z 17 unijnych państw ofertę wdrożyła blisko połowa. Większość zamierza uczynić to w 2016 r.

Apetyt na więcej

Przypomnijmy — w Polsce w ramach tworzonej właśnie platformy finansowej na koniec roku będzie działać 15 podmiotów: 4 pośredników finansowych i 11 subpośredników. Poza nimi o powyższe statusy już ubiegają się kolejne instytucje. W staraniach wspiera je Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

— Polskim pośrednikom trzeba pogratulować europejskiego sukcesu. Udowodnili, że są w stanie przejść wymagające procedury i wygrywać w starciu z konkurencją z doświadczonych państw UE — głównie przez oferowanie atrakcyjnych produktów. Oferta nowego preferencyjnego finansowania unijnego dla polskich przedsiębiorców wynosi już blisko dwa miliardy złotych, a mamy apetyt na więcej. Teraz czas na jak najszybsze poinformowanie beneficjentów i udostępnienie już pozyskanych pieniędzy — podkreśla Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy