Dodatnie otwarcie tygodnia na Wall Street

WST
opublikowano: 13-09-2010, 22:06

Rozpoczynająca nowy tydzień sesja na  amerykańskich giełdach toczyła się pod dyktando strony popytowej. Wzrosty indeksów zapewniło przede wszystkim poprawienie zaufania do światowej gospodarki po danych o produkcji przemysłowej w Chinach i  podwyższenie prognoz dla europejskiej ekonomii.

Ostatecznie na finiszu poniedziałkowej sesji wskaźnik Dow Jones IA rósł o 0,78 proc. S&P500 zyskiwał 1,11 proc. zaś Nasdaq 1,93 proc.

W gronie największych spółek dużym wzięciem cieszyły się walory instytucji finansowych. Bardzo mocno zwyżkowała wycena papierów Bank of America oraz JPMorgan Chase. Powodem była decyzja regulatora rynku dająca osiem lat największym światowym kredytodawcom na dostosowanie się do „nowych reguł kapitałowych”.

Popularne wśród handlujących były też udziały Citigroup. Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze General Electric, spółki która z uwagi na zaangażowanie w niezliczonej liczbie branż postrzegana jest jako swoisty barometr koniunktury gospodarczej.

W sektorze zaawansowanych technologii dobrze radziły sobie akcje Intela. Momentami kurs zwyżkował o ponad 2 proc. Wsparciem dla kupujących okazał się raport firmy badawczej Gartner, która przewiduje podwojenie wydatków na sprzęt i wyposażenie komputerowe w bieżącym roku.

Jeszcze mocniej zwyżkowały papiery Micron Technology, największego producenta układów pamięci oraz Nvidia, wytwórcy kart graficznych.

Największym wzrostem w składzie indeksu S&P500 mógł pochwalić się Xerox. Powodem aprecjacji kursu był pozytywny raport na temat przyszłości spółki opublikowany w opiniotwórczym magazynie Barron’s.

Poniedziałek nie był z kolei udanym dniem dla udziałowców Visa i MasterCard. Notowania spadały po obniżeniu rekomendacji z „przeważaj” do „zgodnie z rynkiem” przez analityków Bernstein. Również w przypadku zniżki kursu Exxon Mobil, największej amerykańskiej spółki energetycznej, korektę wymusiło obniżenie zalecenia z „kupuj” do „trzymaj” przez Deutsche Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dodatnie otwarcie tygodnia na Wall Street