DoE: Ceny ropy w USA w br. i 2006 r. powyżej 50 US/b

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-04-2005, 15:40

Amerykański Departament Energii (DoE) ocenia w opublikowanym w czwartek raporcie, że ceny baryłki ropy WTI przez dalszą część tego roku i w roku następnym utrzymają się powyżej 50 USD.

Amerykański Departament Energii (DoE) ocenia w opublikowanym w czwartek raporcie, że ceny baryłki ropy WTI przez dalszą część tego roku i w roku następnym utrzymają się powyżej 50 USD.

    Eksperci DoE nie wykluczają jednak, że baryłka amerykańskiej ropy może kosztować powyżej 55 USD, jeśli na rynkach paliw zaistnieją niekorzystne zjawiska.

    Średnia cena ropy West Texas Intermediate w I kwartale 2005 wyniosła 49,77 USD za baryłkę i była o 14,50 USD/b wyższa niż w analogicznym okresie 2004 - podał departament.

    Cena ta była też o 1,10 USD wyższa od prognoz przedstawionych przez DoE w poprzednim raporcie.

    DoE wymienia wśród czynników, które wpłynęły na poważny wzrost cen ropy na światowych giełdach, m.in. silny wzrost globalnego popytu na ten surowiec, coraz mniejsze moce wytwórcze producentów ropy i ryzyko geopolityczne związane szczególnie z sytuacją w Iraku i politycznymi niepokojami w Nigerii i Wenezueli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / DoE: Ceny ropy w USA w br. i 2006 r. powyżej 50 US/b