Dojrzewa kolejny megakontrakt IT

Mariusz Zielke
opublikowano: 08-01-2004, 00:00

PGNiG podpisze wkrótce z SAP umowę na system ERP. Kto jeszcze zarobi blisko 100 mln zł?

Do końca stycznia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisze z SAP (Polska), potentatem w dziedzinie oprogramowania dla przedsiębiorstw, umowę na dostawę i wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie (tzw. ERP). System — w podstawowej wersji — ma być gotowy przed wejściem spółki na GPW, które jest planowane na koniec 2004 r. Wartość kontraktu jest negocjowana. Początkowo miała wynieść aż 300 mln zł.

Partner pożądany

— PGNiG mocno zbiło cenę. Jednak i tak będzie to jeden z większych projektów tego typu w Polsce i jeden z największych kontraktów IT w 2004 r. — mówi nasz informator.

Jego zdaniem, gazowa spółka będzie musiała zapłacić za wdrożenie, licencję, szkolenia i serwis blisko 100 mln zł. Dodatkowe kilkadziesiąt milionów pochłonie sprzęt. Szykuje się więc duża umowa dla jednego z polskich integratorów, gdyż tego typu wdrożenia SAP realizuje głównie przez podwykonawców. Kto zarobi?

— SAP ma dużo partnerów w Polsce, jednak w przypadku tak dużej firmy jak PGNiG musi to być podwykonawca z pierwszej półki — mówi analityk badający branżę IT.

Do niedawna pewniakiem byłby Prokom, który był jednym z ważniejszych partnerów SAP w Polsce. Teraz niemiecki dostawca oprogramowania coraz częściej współpracuje też z Computerlandem, dawniej związanym przede wszystkim z Oracle.

Ruch w interesie

Przetarg na ten system PGNiG rozstrzygnęło już dwa lata temu. Jednak projektu nie rozpoczęto. Teraz jest to kolejny dowód na ożywienie w branży IT. W 2003 r. rozstrzygnęło się kilka dużych przetargów, m.in. informatyzacja PKO BP, PZU, ewidencja pojazdów i kierowców (CEPiK). O wdrożeniu nowego systemu ERP zdecydowała TP SA. W 2004 r. pora na kolejne rejestry państwowe (m.in. usług medycznych), kataster, projekty związane z offsetem towarzyszącym zakupowi F-16.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dojrzewa kolejny megakontrakt IT