Dokumentowanie sprzedaży leków refundowanych

Magdalena Matusik
opublikowano: 07-03-2005, 00:00

Podatnik pyta, jak ma dokumentować sprzedaż detaliczną leków refundowanych przez NFZ.

Problem przedsiębiorcy dotyczy dokumentowania sprzedaży detalicznej — za pomocą kasy fiskalnej — leków refundowanych przez NFZ na podstawie ustawy z 23.01.2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy z 11.03.2004 r. (DzU nr 54, poz. 353) o podatku od towarów i usług, które traktują jako obrót także otrzymaną dotację, subwencję i inne dopłaty o podobnym charakterze, związane z dostawą lub świadczeniem usług (art. 29 ust. 1 ustawy) i określają moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (art. 19 ust. 21 ustawy).

Pytanie sprowadza się do kwestii zasad ewidencjonowania obrotu z tytułu sprzedaży leków w sytuacji, gdy faktycznie w związku z jedną dostawą związane są dwa terminy powstania obowiązku podatkowego oraz do kwestii dokumentowania sprzedaży dokonywanej w aptece na rzecz klientów indywidualnych i dokumentowania otrzymanych refundacji. Zdaniem przedsiębiorcy, refundacje są świadczeniami traktowanymi jako obrót będący podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Przedsiębiorca proponuje:

- dokumentowanie sprzedaży detalicznej paragonem fiskalnym, w którym kwota należna z tytułu sprzedaży leków obejmuje zarówno kwotę otrzymaną w momencie sprzedaży od klienta, jak i kwotę otrzymanej refundacji,

- statystyczne pomniejszenie wartości sprzedaży wynikającej z rejestru sprzedaży za dany miesiąc (która to wartość wynika, jak należy domniemywać, z raportów fiskalnych) o kwotę mającej nastąpić refundacji (w celu, jak należy się domyślać, prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej),

- dokumentowanie otrzymanej refundacji fakturą VAT (wystawioną NFZ).

Zdaniem Izby Skarbowej w Rzeszowie, propozycja podatnika jest do zaakceptowania w części, która nie dotyczy sposobu dokumentowania otrzymanej dotacji (refundacji). Bowiem właściwą formą dokumentowania jest wystawienie w tym przypadku dokumentu wewnętrznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dokumentowanie sprzedaży leków refundowanych