Dolar będzie wyczulony na wieści o terrorystach

Mariusz Potaczała
22-03-2004, 00:00

Ostatni tydzień przyniósł umocnienie złotego. Za euro płacono maksymalnie 4,76 zł wobec tygodniowego minimum 4,71 zł. Kurs dolara trzymał się przedziału 3,81-3,88.

Wpływ na umocnienie złotego miały dane GUS, które według wicepremiera Jerzego Hausnera wskazują na ożywienie gospodarcze. Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym aż o 18,4 proc. r/r, a inflacja spadła do 1,6 proc. Bardzo pozytywne dla złotego okazały się też zapowiedzi Ministerstwa Finansów o planowanym przewalutowaniu wpływów z emisji obligacji denominowanych w euro i dolarach. Chodzi tu o kwotę 500 mln EUR i 300 mln USD. W związku z oczekiwanym przewalutowaniem w najbliższych dniach będzie się utrzymywała presja na umocnienie złotego.

Przejściowe osłabienie krajowej waluty obserwowane w środku tygodnia miało źródła w informacjach o możliwym rozłamie w SLD. Posłowie SLD coraz częściej mówią o rezygnacji premiera Leszka Millera. Także w nadchodzącym tygodniu uwaga krajowego rynku walutowego będzie skupiona na scenie politycznej. Na cenę złotego mogą wpływać informacje na temat możliwego rozłamu w klubie SLD.

Na rynku euro nastąpiła konsolidacja notowań w przedziale 1,22-1,24 USD. Bardzo ciekawe wydarzenia mają miejsce na rynku USD/JPY. Po informacjach, że Bank Japonii nosi się z zamiarem zaprzestania interwencji walutowych (a przynajmniej zmniejszenia ich skali), jen zaczął zyskiwać na wartości względem dolara. Kurs USD/JPY zniżkował do 106,50. Jena umacniają informacje o repatriacji zysków japońskich przedsiębiorstw, związanej z zakończeniem roku księgowego. Potrwa ona do końca miesiąca.

Uwagę inwestorów skupiało posiedzenie Fed. Zgodnie z oczekiwaniami, stopy zostały na dotychczasowym poziomie. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że utrzymają się w kolejnych miesiącach. Przeciwko podwyżkom przemawia bardzo powolna poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Wprawdzie Alan Greenspan, szef Fed jest optymistą, ale dane Departamentu Pracy są kiepskie.

Rynek walutowy będzie w najbliższym czasie skupiony na doniesieniach związanych z zamachami i globalnym terroryzmem. Tego typu informacje odbijają się negatywnie na wartości dolara. Również deklaracje hiszpańskiej partii socjalistycznej o planowanym wycofaniu wojsk z Iraku dają podstawy do osłabienia dolara.

W nadchodzących dniach nie będzie szczególnie ważnych informacji gospodarczych z USA. Na pierwszy plan wysuną się więc wypowiedzi polityków oraz wszelkie informacje związane z zamachami terrorystycznymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar będzie wyczulony na wieści o terrorystach