Dolar coraz bliżej 4 zł. Czy Fed pomoże?

opublikowano: 31-01-2017, 16:14

Inwestorzy są rozczarowani, że Donald Trump nie zajmuje się tym, czym powinien. Dlatego wyprzedają dolara, tłumaczy Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Od początku tygodnia amerykańska waluta mocno traci, co przypisuje się działaniom prezydenta Donalda Trumpa. Inwestorzy są rozczarowani tym, że nowy szef Białego Domu nie zajmuje się tym co powinien.

- Nadal nie widać konkretnych propozycji dotyczących cięć podatków i deregulacji gospodarki, a w zamian za to jest coraz więcej populistycznych i protekcjonistycznych haseł i działań, które zwyczajnie budzą kontrowersje. Warto jednak zwrócić uwagę, że kluczowe dane tego tygodnia, jak styczniowe odczyty indeksów ISM, czy też wyliczenia Departamentu Pracy są dopiero przed nami - komentuje Marek Rogalski.

Jak podkreśla specjalista, ważny może się także okazać komunikat Fedu, spodziewany w środę wieczorem.

- Członkowie Fedu nie mają zbytnio powodów do rewizji swoich wcześniejszych oczekiwań – stąd też najpewniej wspomną o konieczności podwyżek stóp procentowych w tym roku, co może na powrót wznowić oczekiwania, co do trzech ruchów w tym roku (ostatnio poprzez rozczarowanie Donaldem Trumpem zmalały do dwóch). Niemniej, aby móc mówić o powrocie zainteresowania dolarem konieczne będą też lepsze dane makro – te, które poznaliśmy we wtorek, nieco rozczarowały - dodaje analityk DM BOŚ.

W przeciwnym wypadku odbicie dolara może się okazać krótkotrwałe.

Taki scenariusz sprzyja jednak złotemu, który dodatkowo dostał we wtorek wsparcie w postaci nieco lepszych danych dotyczących dynamiki PKB za ubiegły rok.

- Zobaczymy, czy pozytywne zaskoczenie zobaczymy także ze strony PMI dla przemysłu, który poznamy w środę o godz. 9 - mówi Marek Rogalski. 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu