Dolar dał nadzieję eksporterom

Kamil Zatoński
12-08-2008, 07:33

Gwałtowne umocnienie dolara wobec euro i  złotego ciągnie w górę notowania kilku giełdowych eksporterów, którzy przez ostatnie miesiące dołowali z powodu słabości amerykańskiej waluty. Dziś najmocniej rośnie kurs Krosna.

W ostatnich dniach wyraźne odbicie zaliczyły Cersanit i Barlinek, dobre sesje notowały też Bioton i HTL Strefa. Po wczorajszym przebudzieniu dziś wzrosty kontynuuje Krosno, którego papiery drożeją o prawie 6 proc.

Na razie jednak nie ma powodów do euforii. Zmiany na rynku walutowym doprowadziły do tego, że obecny kurs USD/PLN wrócił mniej więcej do średniej z drugiego kwartału, kiedy to szybkie osłabienie dolara (9 proc. wobec złotego, licząc kwartał do kwartału) siało spustoszenie w finansach eksporterów. Należy pamiętać, że w porównaniu z takim samym kwartałem ubiegłego roku sytuacja jest zdecydowanie gorsza, bo średnia notowań USD/PLN jest aż o 25 proc. niższa. Konsekwencję tego stanowi niższa przewidywana dynamika przychodów spółek (według analityków Domu Maklerskiego  IDM, Cersanit mógłby mieć o ponad 10 proc. wyższą sprzedaż, gdyby dolar utrzymał kurs z początku roku). Wynikają z tego także niższe marże. Większość firm ratowała się transakcjami zabezpieczającymi, co w niektórych przypadkach (HTL, Krosno) przyniosło zresztą całkiem dobre skutki.

CERSANIT: 44,4 proc. przychodów daje eksport, w czwartek zobaczymy jak się to ma do wyników

W 2007 r. sprzedaż zagraniczna stanowiła 44,4 proc. całkowitych przychodów, w tym około połowy rozliczano w dolarach. Zdecydowana większość kosztów ponoszona jest w złotych, w tym również część kosztów finansowych. Na koniec ub.r. długoterminowe zadłużenie w euro wynosiło 43 mln, przy prawie 320 mln pożyczek i kredytów złotowych. Łączna wartość ujemnych różnic kursowych wyniosła w tym okresie 33,3 mln zł. Spółka opublikuje raport z II kwartału w czwartek. Analitycy przewidują 430 mln zł przychodów (+11 proc.) i 38 mln zł zysku (+1,2 proc.).

BARLINEK: Zmiany na rynku walut utrudniają prognozowanie wyników

W ubiegłym roku 64 proc. przychodów spółki pochodziło z eksportu, z czego 24 proc. to wpływy w dolarach. Z powodu aprecjacji złotego firma wolała w tym roku nie publikować prognoz wyników. W poprzednich latach kilka razy je z tego powodu korygowała. Spółka ma też wysokie zadłużenie, zaciągnięte w walutach obcych, ale głównie w euro. Tu Barlinkowi mogą pomóc obniżki stóp procentowych w strefie euro, ale raczej dłuższym terminie.

BIOTON: Spadek notowań eurodolara jest korzystny dla wyników

Eksport to połowa przychodów grupy. Zdecydowana większość z tego wyrażona jest w dolarach, tymczasem gros importu (komponentów do produkcji leków) — w euro. Spadek kursu EUR/USD jest więc korzystny. Podobnie — umocnienie dolara powinno też pozwolić na odwrócenie przynajmniej części odpisów wartości pożyczek walutowych, udzielonych spółkom zależnym. W ub.r. odjęło to od wyniku finansowego 37,6 mln zł. Na razie (do momentu spłaty) są to straty papierowe. Analitycy DM  BZ WBK szacują, że w drugim kwartale spółka miała około 7 mln zł straty netto.

HTL STREFA: Problemy ze złotym to niejedyne zmartwienie

Niemal cała produkcja spółki trafia na eksport, który w 40 proc. rozliczany jest w dolarze. Wszystkie koszty ponoszone są w złotych. Firma zabezpiecza przepływy walutowe, co w drugim kwartale przyniosło zysk wysokości 2,4 mln zł. Umocnienie złotego było jednak jedną (ale nie najważniejszą) z przyczyn drastycznego obniżenia prognoz wyników finansowych z 2007 r. W minionym kwartale cieniem na wynikach położyły się jednak nie waluty, ale koszty odsetek.

KROSNO: Przychody spółki głównie w walutach, koszty głównie w złotych

75-80 proc. przychodów w 2007 r. pochodziło z eksportu, z tego jedna piąta rozliczana była w dolarach. Z kolei 95 proc. kosztów ponoszonych jest w złotych. Spółka wieloma sposobami broni się przed umocnieniem złotego. W drugim kwartale w firmie dominującej okazało się to bardzo skuteczne (7 mln zł przychodów z transakcji zabezpieczających), dzięki czemu udało się osiągnąć zysk netto.


Cały artykuł we wtorkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury!

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar dał nadzieję eksporterom