Dolar mocniejszy dzięki zapowiedziom Microsoftu

Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Octava" Spółka Akcyjna
12-07-2001, 18:15

NOWY JORK (Reuters) - Po pięciu kolejnych dniach spadków w czwartek kurs dolara umocnił się wobec euro i franka szwajcarskiego. Powodem wzrostu kursu amerykańskiej waluty były dobre dane o wynikach finansowych spółek z USA.

Euro wyceniano na 85,34 centa i 105,94 jena, a za dolara płacono 124,16 jena.

Obawy, że Argentyna nie zdoła spłacić ogromnego zadłużenia wywołały spadki na światowych rynkach w środę. Jednak nastroje poprawiły się, ponieważ największy na świecie producent oprogramowania Microsoft zapowiedział poprawę wyników na koniec kwartału.

"Umocnienie się kursu dolara związane jest z zapowiedzią Microsoftu, chociaż dane o wzroście liczby bezrobotnych nieco chłodzą nastroje" - uważa Karim Basta z Merrill Lyncha.

Departament Pracy podał w czwartek, że liczba osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła o 42.000 do 445.000 osiągając najwyższy poziom od 25 lipca 1992 roku.

Inwestorzy zaczynają również zastanawiać się jak poważne reperkusje może mieć dla nich niedotrzymanie warunków spłaty zadłużenia przez Argentynę.

"Na rynku spekuluje się, kto najbardziej odczuje to, co najprawdopodobniej zdarzy się w Argentynie" - powiedział Tim Fox ze Standard Chartered Bank w Nowym Jorku.

"Chociaż amerykańskie domy inwestycyjne mają znaczne udziały w regionie to mówi się również o specjalnym powiązaniu Europy z Argentyną" - dodał.

"Inwestorzy dochodzą również do wniosku, że gdyby Argentynę spotkało najgorsze to bardziej odczuje to euro, a nie dolar" - uważa Derek Halpenny z Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Dodatkowo w lipcowym raporcie Europejski Bank Centralny poinformował, że obecny poziom stóp procentowych gwarantuje stabilność cenową w perspektywie średnioterminowej.

Natomiast Komisja Europejska wyraziła swoje zdziwienie danymi, które pokazały, że deficyt budżetowy Włoch może potroić się w tym roku osiągając poziom 2,6 procent PKB. Jej zdaniem może mieć to wpływ na sytuację w strefie euro.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Octava" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar mocniejszy dzięki zapowiedziom Microsoftu