Dolar może odrabiać straty, a złoty tracić moc

Mariusz Potaczała
opublikowano: 02-05-2006, 00:00

Miniony tydzień, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przyniósł kontynuację wzrostu wartości złotego. Kurs dolara (USD) przetestował poziom 3,08 zł wobec najwyższego w ciągu całego tygodnia poziomu w okolicy 3,1350 zł. Za jedno euro płacono najwyżej 3,90 zł wobec najniższego poziomu w pobliżu 3,8550 zł.

Wzrost notowań złotego to głównie zasługa osłabiającego się dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych oraz efekt powstania długo oczekiwanej koalicji rządowej w Polsce. Niestety, nowa koalicja, składająca się z posłów Prawa i Sprawiedliwości i Samoobrony, nadal nie ma większości w parlamencie, co — zgodnie z zapowiedzią czołowych przedstawicieli tej koalicji stwarza konieczność dalszych negocjacji z potencjalnymi kandydatami do niej, czyli Ligą Polskich Rodzin i Polskim Stronnictwem Ludowym.

Jednak największy wpływ na wzrost wartości naszej waluty miały pozytywne informacje dotyczące fundamentów polskiej gospodarki, które stale napływają na rynek. Ostatnie prognozy wskazują na to, że wzrost PKB w pierwszym kwartale ma szansę osiągnąć nawet 5 proc. Dane makroekonomiczne są na tyle dobre, że na zakończonym w środę posiedzeniu członko- wie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowali się na obniżkę stóp procentowych. W wypowiedziach członków władz monetarnych pojawia się coraz więcej sygnałów o konieczności utrzymania stóp procentowych na stałym poziomie. Według Haliny Wasilewskiej-Trenkner, członkini RPP, w przyszłym roku może pojawić się nawet konieczność nieznacznej podwyżki stóp.

W nadchodzących dniach, z uwagi na wydłużony weekend majowy, płynność na rynku złotego wyraźnie spadnie. To może przyczynić się do wzrostu zmienności na rynku krajowym. Od 4 maja ponownie mają rozpocząć się rozmowy polityków Prawa i Sprawiedliwości o utworzeniu koalicji, która pozwoliłaby na uzyskanie większości parlamentarnej w Sejmie oraz stabilne poparcie dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Również w tym tygodniu powinna nastąpić rekonstrukcja rządu, która będzie następstwem nowo powołanej koalicji parlamentarnej.

W związku z oczekiwanym odreagowaniem ostatnich spadków przez dolara amerykańskiego w najbliższym tygodniu na rynku złotego można spodziewać się korekty. Umocnienie waluty amerykańskiej powinno doprowadzić do powrotu kursu dolara w okolice 3,15 zł. Osłabienie złotego wobec euro i wzrost kursu EUR/PLN w okolice 3,90 zł sugerujemy wykorzystać do sprzedaży wspólnej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu