Dolar na fali

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 30-09-2021, 08:49

Wczorajsza konferencja zorganizowana przez EBC nie była specjalnie wyczekiwana przez rynki, mimo iż gościła (wirtualnie) najważniejszych bankierów centralnych. Mimo tego stała się okazją do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty.

Wygląda na to, że decyzja o ograniczeniu dodruku w USA w listopadzie już zapadła i tylko jakieś większe trzęsienie ziemi może ją zmienić. Skoro Powell, będący raczej zwolennikiem jej odwlekania, przekonywał wczoraj, że amerykańską gospodarkę czekają świetlane perspektywy, musi już wiedzieć, że tak właśnie będzie i przygotowuje pod to grunt. Jego wypowiedzi kontrastowały z wypowiedziami Lagarde, która ignorowała inflację (tu się akurat nie różnią) i zaznaczała, że nie jest ona powodem do jakiejkolwiek reakcji (tu się różnią), czy Kurody, który w ogóle powiedział, że BoJ jest cały czas gotowy do dalszego luzowania (stałe stwierdzenie, Kuroda mógłby w zasadzie je nagrać i odtwarzać). Ten kontrakt powoduje dalsze umocnienie się dolara i wczoraj kurs EURUSD znalazł się poniżej 1,16 po raz pierwszy od lipca… 2020 roku i to pomimo zatrzymania wzrostu amerykańskich rentowności (gdzie hamulcowo zadziałały spadki na giełdach). Poziom ten stanowi ważne i ostateczne wsparcie, pod nim nie ma już nic aż do okolic 1,11, więc jeśli Fed wytrwa w tej dość jastrzębiej (relatywnie) retoryce, niewykluczone jest dalsze umocnienie dolara.

Nastroje rynkowe podczas sesji w USA były mieszane, zamknięcie było słabe, ale w Azji widzimy bardzo wyraźną poprawę nastrojów. Przyczyniły się do niej dane z Chin, a głównie PMI dla sektora usług, który wzrósł z 47,5 do 53,2 pkt. Warto jednak pamiętać, że w sierpniu w Chinach mieliśmy spore restrykcje, uderzające właśnie w usługi, więc wrześniowe odbicie było poniekąd oczekiwane. W przemyśle indeksy nadal oscylują wokół okolic 50 pkt., a coraz szerzej zapowiadane cięcia w dostawach energii raczej nie wróżą nic dobrego.

Dziś przed nami całkiem ciekawy kalendarz. W Europie mamy wrześniowe szacunki inflacji – Francja (8:45), Włochy (11:00), Niemcy (14:00) i po wczorajszej inflacji z Hiszpanii (wzrost do 4%) można oczekiwać tu zaskoczeń „w górę”. W USA mamy kolejny szacunek PKB za drugi kwartał (14:30) oraz Chicago PMI (15:45), ale inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na lawinę wystąpień przedstawicieli Fed (od 17 do 19:00). O 8:35 euro kosztuje 4,6204 złotego, dolar 3,9838 złotego, frank 4,2651 złotego, zaś funt 5,3567 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane