Dolar najsłabszy od dwóch lat wobec euro

ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA
20-06-2002, 17:20

NOWY JORK (Reuters) - Dolar spadł w czwartek do najniższego od dwóch lat poziomu wobec euro, które przekroczyło poziom 96 centów. Jednym z powodów zniżki dolara były dane o rekordowych deficytach - handlowym i na rachunku obrotów bieżących - jakie odnotowały USA.

Dane na temat deficytów oznaczają, że USA muszą przyciągnąć jeszcze więcej zagranicznego kapitału, by zrównoważyć wzrost importu, który z kolei wynika z ożywienia amerykańskiej gospodarki. To zaś może być coraz trudniejsze, ponieważ gracze z różnych powodów coraz bardzie sceptycznie podchodzą do amerykańskich aktywów.

"Dane o deficycie handlowym i obrotów bieżących, oraz przełamanie przez euro poziomu oporu wynoszącego 95,95 centa działają na niekorzyść dolara" - powiedział Bob Lynch, analityk walutowy w nowojorskim oddziale BNP Paribas.

Euro, które umacniało się już wcześniej, wzrosło do poziomu 96,37 centa, kiedy Departament Handlu podał, że deficyt handlowy USA wzrósł w kwietniu do rekordowej sumy 35,9 miliarda dolarów.

O godzinie 17.20 wyceniano euro na 96,36 centa.

Amerykański deficyt na rachunku obrotów bieżących, który daje szerszy obraz stosunków handlowych USA z zagranicą wzrósł natomiast w pierwszym kwartale tego roku do 112,5 miliarda dolarów z 95,1 miliarda w czwartym kwartale ubiegłego roku.

"To dosyć perwersyjny układ, ponieważ deficyt oznacza, że amerykańska gospodarka rozwija się w całkiem szybkim tempie" - powiedział Mike Malpede, analityk walutowy w spółce Refco Group.

"Obecnie jednak niepokoi nas kwestia napływu kapitału, którego sytuacja geopolityczna i kryzys na Bliskim Wschodzie zniechęca do inwestowania w USA" - dodał.

W środę na krótko ewakuowano Biały Dom, kiedy nad przestrzenią powietrzną Waszyngtonu pojawił się niezidentyfikowany samolot. To wydarzenie, a także dalszy wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie zniechęciły graczy do kupowania dolara.

"Mieliśmy kolejną zniżkę na Wall Street, zamachy bombowe w Izraelu, ewakuację Białego Domu, to wszystko wzmogło nerwowość" - powiedział Mitul Kotecha z Credit Agricole Indosuez.

Wprawdzie ewakuacja Białego Domu okazała się fałszywym alarmem, ale według dealerów przypomniała ona rynkowi, że USA w dalszym ciągu może stać się celem ataków. Nastrojów nie poprawiła informacja o śmierci brytyjskiego bankowca w Arabii Saudyjskiej w wyniku zamachu bombowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar najsłabszy od dwóch lat wobec euro