Dolar nie może się określić, ale giełdy tak

  • Marek Rogalski
opublikowano: 04-10-2019, 17:03

Dane z USA o godz. 14:30 nie zachwyciły, są słabe. Bo od dawna jest tak, że bardziej od NFP i stopy bezrobocia liczy się dynamika płacy godzinowej.

A ta nieoczekiwanie wypadła słabo – we wrześniu miesięczna dynamika wyhamowała do zera, a roczna cofnęła się poniżej 3,0 proc. r/r (dokładnie 2,9 proc. r/r). Teoretycznie mamy spadek stopy bezrobocia do 3,5 proc. (najniższy poziom od 50 lat, Trump ma się czym chwalić…), ale jednocześnie NFP wskazały na 136 tys. etatów, a w prywatnym przybyło ich zaledwie 114 tys. To dane poniżej szacunków, ale i także tzw. pozytywnej średniej, która zakłada, że dobre długoterminowo odczyty, to te powyżej 150 tys. etatów.  

Rynek (zwłaszcza giełda w USA) zareagował wprost na zasadzie – złe dane, to dobre dane, licząc na to, że ugruntuje to oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez Fed w końcu października. Na razie jednak w ostatnich dniach jesteśmy świadkami ich sporej zmienności, a warto też sprawdzić, czy sami członkowie FED nie zaczną mocniej uderzać w „gołębie” akcenty. Na pewno mocne przełożenie miałaby informacja o tym, że wykruszył się ktoś z obozu zdeklarowanych „jastrzębi”. Tym samym dolar podszedł do dzisiejszej publikacji Departamentu Pracy z pewną rezerwą i nie widać było jego większego osłabienia. EURUSD nie ma siły wyjść ponad 1,10, a GBPUSD został ściągnięty poniżej 1,23 (w pierwszym przypadku rynek może obawiać się eskalacji wojny celnej UE-USA, a w drugim rozwoju wydarzeń wokół Brexitu, łącznie z ponownym podbiciem ryzyka dla bezumownego scenariusza rozwodu). Na USDJPY kręcimy się ponad wsparciem przy 106,50 i obserwujemy dalszy rozwój sytuacji na rynkach akcji. Po południu Larry Kudlow (główny doradca gospodarczy Trumpa) udzielił wywiadu telewizji Fox w którym stwierdził, że są duże szanse na to, że przyszłotygodniowe rozmowy z Chińczykami przyniosą otwarcie chińskiego rynku finansowego. Dodał też, że liczy na dalszy progres w temacie umowy handlowej USMCA (USA-Meksyk-Kanada) niezależnie od faktu, że Kongres może zostać zdominowany procedurą impeachmentu wobec Trumpa.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy