Dolar nie myśli o skoku w bok

opublikowano: 04-05-2017, 22:00

W najbliższych kwartałach na parze EUR/USD nie powinno dochodzić do poważnych ekscesów — twierdzi Marcin Kiepas, analityk rynków finansowych.

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła w środę parametry polityki pieniężnej bez zmian. Główna stopa funduszy federalnych pozostała na poziomie 0,75-1,00 proc. Takie były oczekiwania rynku i gdyby sugerować się nimi dalej, należałoby spodziewać się podwyżki w czerwcu. Sęk w tym, że komunikat Fedu nie dostarczył jednoznacznych wskazówek w tej kwestii.

DRUGIE PODEJŚCIE:
DRUGIE PODEJŚCIE:
Prezydent Donald Trump nie zraził się brakiem poparcia dla forsowanego projektu reformy służby zdrowia. W czwartek Izba Reprezentantów Kongresu USA miała ponownie głosować, ale nad nowąwersją ustawy.
[FOT. BLOOMBERG]

— Wydźwięk ostatniego komunikatu Fedu określiłbym jako neutralny — komentuje Marcin Kiepas, analityk rynków finansowych. Podstawowym argumentem przeciwników szybkiego zacieśniania polityki monetarnej jest spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku. W tym czasie PKB USA wzrósł o 0,7 proc. kw./kw. w ujęciu rocznym, co jest najniższym odczytem w tym kwartale od trzech lat. W ocenie FOMC, było ono „prawdopodobnie przejściowe”, a amerykańska gospodarka powinna w dalszym ciągu rosnąć w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy się poprawiać, a inflacja — stabilizować wokół 2 proc. w średnim terminie.

Fed potwierdził, że zakłada kontynuację zacieśniania polityki monetarnej. Nie wskazał, kiedy miałby nastąpić kolejny ruch. Rynek wiedział swoje, ale tylko chwilowo. Prawdopodobieństwo podwyżki fed funds o 25 pkt. baz. na posiedzeniu w czerwcu skoczyło z około 70 do ponad 90 proc., ale obecnie jest szacowane na 74 proc. Krótkotrwałą reakcję inwestorów dostrzec można było także na rynku walutowym. Po obserwowanym w środę wieczorem wzroście kursu dolara wobec euro następnego dnia nie było śladu.

— Rynek walutowy jest dość odporny na krótkotrwałe wahania na rynku kontraktów terminowych. W najbliższym czasie dolar może reagować na napływające dane makroekonomiczne, jednak w dłuższym terminie nie widać czynników, które mogłyby wyraźnie zachwiać jego notowaniami — twierdzi Marcin Kiepas. Ekspert prognozuje, że w perspektywie 3-5 kwartałów notowania EUR/USD powinny być względnie stabilne. Przedział w a h a ń ogranicza do 1,07- 1,11, przy obecnym kursie na poziomie 1,09.

— Biorąc pod uwagę regularność występowania lokalnych szczytów, można pokusić się o oczekiwanie lokalnego maksimum w maju, zaś w czerwcu i lipcu dołka, prawdopodobnie nieco głębszego niż ostatnio. Od początku roku notowania EUR/ U S D poruszają się jednak w dość stabilnym, lekko nachylonym kanale wzrostowym i na razie nie widać czynników, które mogłyby zatrząść tą parą. Polityka banków centralnych jest przejrzysta, wraz z przejściem Emmanuela Macrona do drugiej tury wyborów prezydenckich bomba na francuskiej scenie politycznej została już właściwie rozbrojona, a na horyzoncie nie widać innych poważnych czynników ryzyka. Myślę, że nawet pierwsze symptomy kryzysu w Chinach nie wpływałyby istotnie na tę parę walut — argumentuje Marcin Kiepas.

Do pakietu czynników, które nie powinny silnie wstrząsnąć rynkami, ekspert dorzuca także czwartkowe głosowanie w Izbie Reprezentantów Kongresu USA w sprawie projektu ustawy o systemie opieki zdrowotnej. To już druga próba przegłosowania reformy służby zdrowia autorstwa Donalda Trumpa.

Głosowanie nad pierwotną wersją projektu w marcu zakończyło się fiaskiem. W tym tygodniu można liczyć także na uchwalenie opracowanej wspólnie przez republikanów i demokratów ustawy w sprawie finansowania służb i programów federalnych do końca bieżącego roku finansowego, tj. 30 września, oddalającej groźbę tzw. zamknięcia budżetu, czyli wstrzymania działalności różnych agend. Byłby to pierwszy kongresowy akt prawny dużej rangi za prezydentury Donalda Trumpa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane