Dolar odbudowuje się po wcześniejszych stratach

  • Marek Rogalski
opublikowano: 23-09-2014, 17:34

Wciąż bardziej prawdopodobny wydaje się być scenariusz, w którym korekta na dolarze się rozpoczęła i teraz obserwujemy jeden z ostatnich (w krótkim terminie!) akordów siły amerykańskiej waluty.

Trudno przypisywać to dzisiejszym publikacjom z USA. Indeks cen nieruchomości FHFA, czy też wstępny odczyt PMI dla przemysłu był w zasadzie zbieżny z tym, czego oczekiwał rynek. Podobnie było z publikowanym o godz. 16:00 indeksem z Richmond, który okazał się minimalnie lepszy i wyniósł we wrześniu 14 pkt. wobec 12 pkt. w sierpniu. Jego znaczenie nie jest tak duże, jak chociażby danych z Filadelfii, czy Chicago. Również wystąpienie Jamesa Bullarda z FED nic nie wniosło, gdyż nie dotyczyło tematów rynkowych.

Jutro uwaga rynku skoncentruje się na niemieckim indeksie Ifo, który poznamy o godz. 10:00. Mediana oczekiwań zakłada jego niewielki spadek we wrześniu, bo do 105,7 pkt. ze 106,3 pkt. Odczyt zgodny, lub nawet nieco lepszy pokazałby, że niemiecki biznes stara się jakoś radzić z rosyjskimi sankcjami i nie czuje się z nimi, aż tak niekomfortowo. To mogłoby stać się wsparciem dla euro, które próbuje odbudowywać pozycję po kilkumiesięcznej przecenie.

W rannym komentarzu zwracałem uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to fakt, że FED nie dał rynkom w ubiegłym tygodniu mocnej busoli, której mogłyby się trzymać. W efekcie z jednej strony niby wszyscy wiedzą o nieuchronności podwyżek stóp w USA i to długofalowo będzie wspierać dolara, a z drugiej łatwo o realizację zysków pod niewielkim pretekstem (we wtorek w nocy mogły to być słowa „gołębiego” Kocherlakoty z FED). Kolejna kwestia to ocena prawdopodobieństwa na ile potencjalne ruchy Europejskiego Banku Centralnego w październiku, są wycenione w kursie euro, które wyraźnie potaniało na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy.

Według analizy technicznej kluczowy poziom to okolice 1,2858 bazujące na minimum z 9 września b.r. Zejście wyraźnie poniżej będzie sygnałem do złamania wczorajszego minimum na 1,2815 i testowania kluczowej strefy 1,2750-1,2800 wraz z istotnym zniesieniem Fibonacciego w okolicach 1,2790. Z kolei obrona 1,2858 da sygnał do kontynuacji zwyżek i tym razem skutecznego złamania strefy 1,2893-1,2919 (dzisiejsze podejście doprowadziło do testu 1,2900).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane