Dolar odrabia straty dzięki wyższej inflacji

Marek Wołos
14-12-2007, 00:00

Czwartkowa sesja przyniosła osłabienie złotego i umocnienie dolara na rynku międzynarodowym. Mimo wysokiej inflacji złoty tracił na wartości. Inwestorzy kupowali waluty i wycofywali się z giełdy.

Listopadowy wskaźnik inflacji w Polsce przyśpieszył do 3,6 proc. To znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy. Inflację napędzały ceny żywności, które kolejny raz z rzędu zanotowały silną zwyżkę. Można oczekiwać, że w styczniu inflacja przekroczy 4 proc. Toteż RPP nadal będzie zaostrzała politykę monetarną, a już na najbliższym posiedzeniu znów podwyższy stopy.

Za aprecjacją dolara stała publikacja danych o wskaźniku PPI i sprzedaży detalicznej. Koniec tygodnia przynieść może dalszą aprecjację dolara. Kurs EUR/USD mogą zniżkować do 1,45. Na złotówce możliwa jest kontynuacja korekty spadkowej do 3, 60 na kursie EUR/PLN.

Marek Wołos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar odrabia straty dzięki wyższej inflacji