Dolar pozostaje silny, EURUSD poniżej ważnego wsparcia

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 19-08-2021, 10:44

Wczoraj wieczorem poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC, co przełożyło się na podwyższoną zmienność na dolarze, jak i na głównych amerykańskich indeksach giełdowych.

Inwestorzy szukali w “minutkach” wskazówek co do terminu rozpoczęcia tzw. taperingu, czyli procesu ograniczenia skupu aktywów. Generalnie minutes FOMC pokazały, że jest szansa na tapering w tym roku, jednak było to oczekiwane przez rynek. W pierwszej reakcji po publikacji dolar zaczął się osłabiać, jednak ruch ten został szybko wymazany. W godzinach nocnych dolar odrobił cały ruch z nawiązką, przez co główna para walutowa - EURUSD znalazła się poniżej kluczowego wsparcia przy 1,1700, która aktualnie powinno być traktowane jako krótkoterminowy opór. Zgodnie z założeniami klasycznej analizy technicznej Pokonanie tej bariery otwiera drogę nawet w kierunku 1,16 USD, gdzie znajduje się kolejna ważna strefa popytowa. Jeśli chodzi natomiast o reakcję na rynku akcji, na indeksach w USA doszło do około 1% cofnięcia, a na początku sesji europejskiej ruch w dół jest kontynuowany, przez co niewykluczona jest głębsza korekta spadkowa.

Dzisiejszy kalendarz nie przedstawia się szczególnie ciekawie, przed południem nie poznamy żadnych ważnych odczytów, a podczas sesji amerykańskiej opublikowany zostanie indeks Fed z Filadelfii oraz cotygodniowe dane pokazujące liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W najbliższych dniach uwaga inwestorów w dalszym ciągu będzie skupiona na polityce Fed, niemniej więcej sugestii co do jej kształtu poznamy z pewnością w przyszłym tygodniu na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole.

W czwartek o poranku polski złoty nie radzi sobie najlepiej. Po godzinie 10:00 nasza krajowa waluta wyraźnie osłabia się względem dolara, euro, funta i franka. Najgorzej sytuacja wygląda na parze walutowej CHFPLN, gdzie PLN traci 0,85%. Straty w ujęciu z amerykańską walutą sięgają 0,75%, z kole euro umacnia się 0,65%, a funt dodaje 0,33%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane