Dolar: sentyment będzie kluczowy?

Marek Rogalski, Główny Analityk Walutowy, DM BOŚ
opublikowano: 25-01-2023, 12:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Środa wypada mieszanie dla dolara. Najsilniejszy w zestawieniach walut G-10 jest dolar australijski, który został wsparty lepszymi od oczekiwanych danymi o inflacji za IV kwartał, które będą mieć wpływ na oczekiwania, co do podwyżki stóp procentowych przez RBA na początku lutego. Dane CPI pojawiły się też z Nowej Zelandii, ale tutaj odczyty tylko nieznacznie pobiły prognozy.

Zwyżka NZDUSD została, zatem szybko zgaszona, a szczyt z ostatnich tygodniu przy 0,6530 pozostał niepobity. Na przeciwległym biegunie są dzisiaj frank i korona szwedzka, choć zmiany są kosmetyczne. Rynek walut wyraźnie czeka na mocne impulsy w postaci: dalszego rozwoju wypadków na Wall Street (surowce już zaczęły wchodzić w korektę), a także informacji z posiedzeń banków centralnych (Fed/EBC/BOE) w przyszłym tygodniu.

Stabilny jest dzisiaj funt po tym, jak opublikowane dzisiaj dane o inflacji PPI okazały się nieco niższe od prognoz. Ostatnie dane o sprzedaży detalicznej i danych PMI nieco zgasiły spekulacje, co do możliwości bardziej "jastrzębiego" przekazu ze strony BOE w przyszłym tygodniu. O godz. 10:00 poznaliśmy dane Ifo z Niemiec. Wskaźnik nastrojów dla tamtejszego biznesu wyniósł w styczniu 90,2 pkt. (zgodnie z oczekiwaniami).

Notowania EURUSD naruszyły dzisiaj rano poziom 1,09, ale nie utrzymały się długo. Ważnym tematem dzisiaj po południu będzie decyzja Banku Kanady. Mediana zakłada podwyżkę o 25 punktów baz., ale otwartym pytaniem jest to, na ile retoryka BOC będzie "gołębia" w kontekście ostatnich, mocniejszych odczytów z tamtejszej gospodarki. Kluczowym czynnikiem dla szerokiego rynku pozostanie jednak zachowanie się indeksów na Wall Street. Indeks S&P500 mimo wybicia oporu przy 4000 pkt. nie jest w stanie pociągnąć dalej dynamicznie w górę, a publikowane wyniki spółek wypadają mieszanie...

EURUSD - problem z oporem przy 1,09?

Mamy kolejne wybicie ponad 1,09 i kontrę podaży. Odczyt indeksu Ifo z Niemiec nie okazał się być wsparciem, a rynek zaczyna być zmęczony dyskusją o "jastrzębim" nastawieniu Europejskiego Banku Centralnego. Zresztą weryfikacja tego poglądu przyjdzie już w przyszłym tygodniu, kiedy to okaże się na ile ECB jest skłonny zapowiedzieć kolejną podwyżkę o 50 punktów baz. w marcu.

W krótkim okresie znaczenie ma sentyment na Wall Street, a ten zaczyna się psuć. Poniedziałkowy ruch w górę na indeksach nie ma swojej kontynuacji, a dane wynikowe ze spółek za IV kwartał wypadają mieszanie. Korekta jest już widoczna na surowcach, co wpisuje się w sygnały wyhamowania rajdu ryzyka widocznego w ostatnich tygodniach. Przysłowiową "kropką nad i" dla tej tezy może okazać się posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu, które może nie dać rynkom sygnału, co do zakończenia cyklu podwyżek w marcu.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie widać trudności z wyjściem ponad poziom 1,09. Niemniej dopiero zamknięcie dziennej świecy poniżej strefy 1,0860-70 dałoby pretekst do rozwinięcia korekty i testowania okolic 1,0765 i dalej 1,0735.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane