Dolar stracił na wartości

Wojciech Dembiński
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

Dolar stracił na wartości

Spadek tempa wzrostu gospodarczego w USA oraz obawy inwestorów o kolejną interwencję banków centralnych w obronie euro, przyczyniły się do wzrostu wartości waluty europejskiej. Wczoraj na zagranicznych rynkach walutowych kurs euro względem dolara zwiększył się prawie o 3 centy do 0,85 dolara. Większość analityków nie wierzy jednak w trwałość tendencji wzrostowej euro, ze względu na przeważające wśród inwestorów negatywne nastroje oraz fakt, że tempo wzrostu gospodarki USA stało się bardziej umiarkowane, co z kolei staje się gwarancją, że nie dojdzie do gwałtownego załamania koniunktury.

Poprawa notowań euro za granicą stała się dla polskiego foreksu impulsem do spadku wartości złotego względem euro i wzrostu jego notowań w stosunku do dolara. Na otwarciu sesji międzybankowej kurs waluty amerykańskiej ustalił się na poziomie zbliżonym do kursu zamknięcia z piątku — 4,68 zł wobec 4,6850 zł. Wartość euro wyniosła 3,9330 zł wobec 3,9430 zł w piątek. Po pojawieniu się informacji z rynków zagranicznych euro zaczęło drożeć, natomiast dolar — tanieć. Około południa — w kulminacyjnym momencie tego procesu — za dolara płacono 4,6580 zł, za walutę krajów Eurolandu 3,95 zł.

OKOŁO godziny 14.30 w USA opublikowane zostały dane o dochodach i wydatkach obywateli. Obie wielkości wzrosły w porównaniu z wcześniejszymi danymi, co dla inwestorów było sygnałem, że presja inflacyjna może się zwiększyć i mogą zostać zwiększone stopy procentowe. Od tego momentu kursy walut zaczęły zmieniać się w przeciwnych kierunkach. Po godzinie 15.00 walutę amerykańską wyceniano na 4,66 zł, notowania euro zmniejszyły się do 3,94 zł.

PRZESUNIĘCIE przez Ministerstwo Łączności terminu składania ofert na koncesję telefonii UMTS do 1 grudnia oraz rezygnacja z zabezpieczenia w formie weksla opłaty za koncesję nie spowodowały reakcji dealerów walutowych, mimo że informacje z MŁ sugerować mogą ewentualne kłopoty z uzyskaniem z przetargu 7 mld złotych, a te kolei zaważą na przyszłorocznym budżecie państwa.

ZDANIEM analityków, notowaniom złotego może w dłuższym okresie pomóc decyzja krajów OPEC, które postanowiły zwiększyć od wtorku dzienne wydobycie ropy naftowej o 500 tys. baryłek. Gracze oczekują teraz opublikowania 2 listopada informacji o deficycie obrotów bieżących we wrześniu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane