Dolar stracił na wartości

Wojciech Dembiński
31-10-2000, 00:00

Dolar stracił na wartości

Spadek tempa wzrostu gospodarczego w USA oraz obawy inwestorów o kolejną interwencję banków centralnych w obronie euro, przyczyniły się do wzrostu wartości waluty europejskiej. Wczoraj na zagranicznych rynkach walutowych kurs euro względem dolara zwiększył się prawie o 3 centy do 0,85 dolara. Większość analityków nie wierzy jednak w trwałość tendencji wzrostowej euro, ze względu na przeważające wśród inwestorów negatywne nastroje oraz fakt, że tempo wzrostu gospodarki USA stało się bardziej umiarkowane, co z kolei staje się gwarancją, że nie dojdzie do gwałtownego załamania koniunktury.

Poprawa notowań euro za granicą stała się dla polskiego foreksu impulsem do spadku wartości złotego względem euro i wzrostu jego notowań w stosunku do dolara. Na otwarciu sesji międzybankowej kurs waluty amerykańskiej ustalił się na poziomie zbliżonym do kursu zamknięcia z piątku — 4,68 zł wobec 4,6850 zł. Wartość euro wyniosła 3,9330 zł wobec 3,9430 zł w piątek. Po pojawieniu się informacji z rynków zagranicznych euro zaczęło drożeć, natomiast dolar — tanieć. Około południa — w kulminacyjnym momencie tego procesu — za dolara płacono 4,6580 zł, za walutę krajów Eurolandu 3,95 zł.

OKOŁO godziny 14.30 w USA opublikowane zostały dane o dochodach i wydatkach obywateli. Obie wielkości wzrosły w porównaniu z wcześniejszymi danymi, co dla inwestorów było sygnałem, że presja inflacyjna może się zwiększyć i mogą zostać zwiększone stopy procentowe. Od tego momentu kursy walut zaczęły zmieniać się w przeciwnych kierunkach. Po godzinie 15.00 walutę amerykańską wyceniano na 4,66 zł, notowania euro zmniejszyły się do 3,94 zł.

PRZESUNIĘCIE przez Ministerstwo Łączności terminu składania ofert na koncesję telefonii UMTS do 1 grudnia oraz rezygnacja z zabezpieczenia w formie weksla opłaty za koncesję nie spowodowały reakcji dealerów walutowych, mimo że informacje z MŁ sugerować mogą ewentualne kłopoty z uzyskaniem z przetargu 7 mld złotych, a te kolei zaważą na przyszłorocznym budżecie państwa.

ZDANIEM analityków, notowaniom złotego może w dłuższym okresie pomóc decyzja krajów OPEC, które postanowiły zwiększyć od wtorku dzienne wydobycie ropy naftowej o 500 tys. baryłek. Gracze oczekują teraz opublikowania 2 listopada informacji o deficycie obrotów bieżących we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dolar stracił na wartości