Dolar tracił, ale nie na długo

Marek Knitter
opublikowano: 21-03-2003, 00:00

Po rozpoczęciu działań wojennych w Iraku i otwarciu rynków finansowych w Europie dolar stracił 0,5 proc. wobec euro i franka szwajcarskiego. Zyskały natomiast amerykańskie obligacje.

Wczesnym rankiem w Europie dealerzy dokonywali pierwszych nerwowych transakcji. Po godzinie 8.00 europejska waluta była wyceniana na 1,0614 USD. Jednak aktywność na rynku walutowym nie była zbyt duża. Inwestorzy wciąż zmagali się z próbą przewidzenia, jak długo może potrwać wojna.

Wczesnym popołudniem sytuacja zaczęła się powoli stabilizować. Dolar odrobił wcześniejsze straty wobec euro. Jednak świat znalazł się w stanie wojny i każda informacja może spowodować silne wahania na rynkach finansowych. Przed południem euro wyceniano już tylko na 1,0609 USD.

Jednak po południu sytuacja nie wyglądała już tak dobrze. W Londynie dolar osłabił się wobec euro i jena. Stało się tak w reakcji na oświadczenie prezydenta USA, że wojna przeciwko Saddamowi Husajnowi może być dłuższa i trudniejsza, niż przypuszczano. Choć spadek, w porównaniu z wcześniejszymi wzrostami, nie był znaczący. Analitycy z zachodnich banków uważają, że przedłużenie się konfliktu z pewnością uderzy w amerykańską walutę. Po godzinie 16.00 za euro płacono 1,0630 USD.

Wahania na rynku walutowym powodują, że inwestorzy przesuwają środki w kierunku bardziej stabilnych instrumentów. Analitycy zwracają uwagę, że wojna w 1991 r. z Irakiem trwała 6 tygodni. Dlatego część graczy wybrała amerykańskie obligacje, których rentowności do 15.00 spadły od 5 do 10 pkt bazowych. Tradycyjnie najbardziej wzrosły ceny papierów 5-letnich.

Złoty rozpoczął czwartkowe notowania od niewielkich wzrostów. Potem rynek bacznie przyglądał się rozwojowi wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar tracił, ale nie na długo