Dolar umacnia się po publikacji danych w USA

ANIMEX
12-01-2001, 17:29

NOWY JORK (Reuters) - W piątek lepsze niż przewidywali analitycy dane dotyczące sprzedaży detalicznej i cen produkcji sprzedanej przemysłu umocniły dolara wobec euro, które wzrosło do najwyższego od 14 miesięcy poziomu wobec funta szterlinga.

Departament Pracy poinformował, że w grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu nie uległy zmianie. Analitycy z Wall Street liczyli na wzrost o 0,1 procent.

Jednak wskaźnik bazowy, w którym nie uwzględnia się cen żywności i energii, wzrósł o 0,3 procent, podczas gdy analitycy liczyli najwyżej na 0,1 procent.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1 procent, do poziomu 271,34 miliarda dolarów. Dane przewyższyły prognozy analityków z Wall Street, którzy przewidywali, że sprzedaż w grudniu spadnie o 0,4 procent.

Dane te stały się bodźcem do krótkoterminowego wzrostu amerykańskiej waluty i powstrzymały jej spadek.

"Dane o sprzedaży detalicznej i cenach produkcji stawiają pod znakiem zapytania zakres w jakim gospodarka USA podlega spowolnieniu" - powiedział John McCarthy z ING Barings Capital Markets w Nowym Jorku.

"Zamiast tego inwestorzy tracą ochotę na zakup euro" - powiedział doodając, że znajdujące się ostatnio w trendzie wzrostowym euro powinno zatrzymać się na poziomie 96 centów.

Na początku notowań w USA euro spadło nawet poniżej 95 centów, czyli o pół procent poniżej zamknięcia w środę i o całego centa poniżej najwyższego poziomu dnia 95,80 centa.

Dolar nie radził sobie już tak dobrze wobec jena. Za walutę amerykańską płacono 117,80 jena, czyli mniej niż dzień wcześniej, gdy dolar wzrósł do najwyższego od 17 miesięcy poziomu powyżej 118 jena.

Euro również straciło do jena, wobec którego osiągnęło wczoraj najwyższy poziom od 15 miesięcy, ponieważ inwestorzy realizowali zyski. Kurs europejskiej waluty spadł poniżej 112 jena.

Europejska waluta wzrosła natomiast do najwyższego od 14 miesięcy poziomu wobec funta szterlinga. Za europejską walutę płacono 64,21 pensa i był to najwyższy poziom od listopada 1999 roku.

Analitycy przypisują spadek brytyjskiej waluty ostatnim gorszym danym dotyczącym stanu gospodarki Wielkiej Brytanii, szczególnie produkcji przemysłowej, która wzrosła w listopadzie o 0,1 procent mniej niż spodziewane 0,3 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANIMEX

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar umacnia się po publikacji danych w USA