Dolar w odwrocie, złoty w konsolidacji

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 18-09-2018, 22:00

Zapowiedź wprowadzenia przez Stany Zjednoczone nowych ceł na towary z Chin nie wywołała większych zmian na rynku walutowym.

Początkowo obserwowaliśmy lekkie spadki notowań juana oraz indeksów azjatyckich giełd, jednak wraz z rozpoczęciem obrotu w Europie sytuacja się ustabilizowała. Scenariusz ten tłumaczyć można faktem, iż objęcie towarów o wartości 200 mld USD 10-procentowym cłem było już przez rynek oczekiwane. Do momentu pisania tego komentarza nie poznaliśmy jednak odpowiedzi strony chińskiej. Obserwatorzy są zdania, iż do czasu, aż działania Pekinu nie dotkną realnie obywateli Stanów Zjednoczonych, administracja Donalda Trumpa pozostaje na pozycji agresora w trwającej wojnie handlowej.

W przypadku złotego nie doszło do zmiany sentymentu, a kwotowania naszej waluty są w konsolidacji. Dane z rynku pracy wypadły nieco słabiej od oczekiwań (dotyczy do zarówno wynagrodzeń, jak i zatrudnienia) co potwierdza scenariusz zbliżającego się lekkiego złagodzenia dynamiki wzrostu gospodarczego. Przy ocenie perspektyw warto będzie bliżej przyjrzeć się publikowanym dziś istotnym danym dotyczącym produkcji przemysłowej za sierpień. Należy mieć jednak świadomości, iż to nastroje na rynkach globalnych mają od dawna decydujące znaczenie dla złotego. Lokalne dane nie stanowią większego impulsu do handlu z uwagi na wyraźne przywiązanie Rady Polityki Pieniężnej do scenariusz dalszej stabilizacji stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu