Dolar wciąż słaby z powodu napięć geopolitycznych

ORFE S.A.
opublikowano: 06-01-2003, 17:37

NOWY JORK (Reuters) - W poniedziałek po południu kurs dolara do euro utrzymywał się nadal na niskim poziomie z powodu napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie.

Amerykańska waluta traci na wartości z powodu rosnących obaw rynku przed wybuchem wojny z Irakiem. Obawy te rosną wraz z postępującą mobilizacją oddziałów amerykańskich i brytyjskich, a w poniedziałek dodatkowo podgrzał je iracki przywódca Saddam Hussein, który oskarżył inspektorów rozbrojeniowych ONZ o wykonywanie "pracy czysto wywiadowczej".

Według dealerów na kurs dolara niekorzystnie wpływają też inne wydarzenia na arenie międzynarodowej, takie jak wydalenie przez Koreę Północną inspektorów nadzorujących program badań nuklearnych w tym kraju, a także samobójcze ataki bombowe w Izraelu i wciąż niestabilna sytuacja polityczna w Wenezueli.

Dolarowi nie pomógł też raport Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) na temat poziomu aktywności w amerykańskim sektorze usług. W grudniu indeks obrazujący to zjawisko spadł do 54,7 punktu z 57,4 w listopadzie. Analitycy spodziewali się spadku do 55,9 punktu.

O godzinie 17.33 euro wyceniano na 1,0474 dolara. Wspólna waluta zyskała w ciągu sesji 0,46 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagowała: Barbara Woźniak; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ORFE S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar wciąż słaby z powodu napięć geopolitycznych