Dolar wzrósł dzięki przyjęciu rezolucji przez Irak

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna
opublikowano: 13-11-2002, 18:14

NOWY JORK (Reuters) - Kurs dolara umocnił się w środę podczas przedpołudniowych notowań w Nowym Jorku, ponieważ Irak zgodził się na przyjęcie rezolucji ONZ, co odsuwa w czasie perspektywę wojny w Zatoce.

Informacja, ogłoszona przez ambasadora Iraku przy ONZ, odciągnęła uwagę rynków od wystąpienia prezesa Fed, Alana Greenspana przed Komisją Ekonomiczną Kongresu.

Zdaniem analityków trudno ocenić czy dolar zdoła się na trwałe umocnić, ponieważ nadal nie wiadomo jakie motywy stoją za decyzją Saddama Husajna.

W środę ambasador Iraku przy ONZ, Mohammed Aldouri powiedział, że jego kraj bezwarunkowo przyjął rezolucję Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych wzywającą władze w Bagdadzie do pozbycia się broni masowego rażenia i czeka na przybycie inspektorów rozbrojeniowych.

Po tej informacji indeksy na Wall Street wzrosły o ponad jeden procent, a euro spadło w okolice 1,006 dolara i kosztowało o 0,6 procent mniej niż na zamknięciu nowojorskiego handlu dzień wcześniej.

Podczas wystąpienia w Kongresie, Greenspan powtórzy, że amerykańska gospodarka przechodzić obecnie przez okres słabszego wzrostu, jednak ożywienie powinno nabrać tempa.

Stwierdził też, że wysoki deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wynika z wyższego niż w innych państwa popytu na import i w dłuższym czasie nie da się go utrzymać.

Według ekonomistów deficyt handlowy USA, który stanowi około pięciu procent PKB, może ostatecznie doprowadzić do znaczącej deprecjacji dolara.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar wzrósł dzięki przyjęciu rezolucji przez Irak