Dolnośląskie firmy na targach Tokyo Game Show

  • PAP
opublikowano: 17-09-2022, 12:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

10 dolnośląskich firm z branży IT i oprogramowania rozrywkowego bierze udział w jednych z największych na świecie targach gier - Tokyo Game Show. Przedsiębiorcy przyjechali do stolicy Japonii z misją gospodarczą zorganizowaną przez samorząd woj. dolnośląskiego.

Kilkudniowa wizyta w Tokio to część realizowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. Do stolicy Japonii przyjechali m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, radni wojewódzcy oraz 10 przedsiębiorców z Dolnego Śląska – producenci gier komputerowych i firmy działające w innych obszarach branży IT.

Marszałek Przybylski podkreślił, że wizyta w Tokio jest już dziewiątą misją gospodarcza realizowaną w ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. „Ideą projektu jest to, aby małym i średnim firmom z regionu umożliwić udział w targach, wesprzeć ich działalność i pomóc w internacjonalizacji ich pomysłów” – mówił Przybylski.

Dodał, że wiele dolnośląskich firm to liderzy w obszarach, w których działają. „To często wąskie dziedziny. Te firmy potrzebują pomocy, aby przebić się ze swoim produktami na międzynarodowych rynkach, a udział w targach może to zagwarantować” – mówił marszałek. Wskazał też, że firmom, które otrzymują wsparcie od samorządu, łatwiej nawiązać efektywne kontakty z izbami gospodarczymi w różnych krajach czy tamtejszymi władzami regionalnymi.

W targach Tokyo Game Show bierze udział m.in. studio Madnetic Games, które wkrótce ma wydać grę „WW2 Rebuilder”. „Finalizujemy ten projekt, a na targach promujemy naszą grę” – powiedział Jakub Czech z Madnetic Games. To pierwsza gra wrocławskiej firmy. Gracz wciela się tu w postać, która podróżuje po europejskich miastach i zajmuje się ich odbudową po zniszczeniach będących efektem II wojny światowej. „To nie jest typowy symulator pracy, ponieważ mamy tu bardzo dużo elementów historycznych i edukacyjnych” – podkreślił Czech.

Do Tokio przyjechał również Piotr Krajewski, szef i współzałożyciel firmy Cancer Center. Spółka opracowała rozwiązania IT dla histopatologów zajmujących się nowotworami. „Tych specjalistów jest w Polsce jedynie 400; badają nowotwory przy pomocy mikroskopu. Głównym problemem w tej diagnostyce jest czas oczekiwania na diagnozę. Stworzony przez nas produkt służy do digitalizacji preparatów z mikroskopu i analizy obrazu” – powiedział Krajewski.

Wartość realizowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” to 6 mln zł; 85 proc. tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Pieniądze przeznaczane są na organizację i pokrycie kosztów udziału dolnośląskich przedsiębiorstw w międzynarodowych targach, konferencjach, misjach gospodarczych oraz kampaniach promocyjnych.

Część dolnośląskich firm, które uczestniczyły w misjach gospodarczych w ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”, nawiązało w ich trakcie kontakty handlowe z firmami z zagranicy. Zaowocowało to realizacją konkretnych projektów. Tak było w przypadku firmy Vstorm, która stworzyła m.in. platformę do pracy zdalnej. „Dzięki wyjazdom na targi podpisaliśmy kontrakty m.in. z firmą z USA oraz z firmą z Berlina. Ale dzięki misji gospodarczej podpisaliśmy też umowę z firmą wrocławską, która brała udział w wyjeździe zorganizowanym przez samorząd województwa” – powiedział Antoni Kozelski ze spółki Vstorm.

Organizowane w stolicy Japonii międzynarodowe targi Tokyo Game Show należą do najważniejszych dorocznych imprez branży oprogramowania rozrywkowego. Tegoroczna edycja tokijskiego wydarzenia odbywa się w dniach 15-18 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane