Dom-Plast wkrótce zniknie z GPW

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 30-06-1999, 00:00

Dom-Plast wkrótce zniknie z GPW

Wczoraj amerykański Rubbermaid Inc. ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Dom-Plastu. Amerykanie zamierzają skupić z rynku 313 390 walorów słupskiego przedsiębiorstwa, czyli tyle, ile brakuje im do osiagnięcia 100-proc. udziału w kapitale akcyjnym spółki. Obecnie należy do nich 2 686 610 akcji Dom-Plastu, co stanowi 89,55 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa i uprawniających do wykonywania takiej samej liczby głosów na WZA.

WEZWANIE do sprzedaży akcji Dom-Plastu prawdopodobnie nie jest dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Od dawna podejrzewano, że Rubbermaid zamierza wycofać spółkę z giełdy. Podstawową jednak kwestią było, kiedy się na to zdecyduje.

ZAPISY do sprzedaży akcji przedsiębiorstwa mają być przyjmowane od 6 lipca do 5 sierpnia. Rubbermaid oferuje za akcje Dom-Plastu 25,5 zł za sztukę, jest to prawie 7,5 proc. więcej niż wynoszą ostatnie notowania giełdowe spółki. Wczoraj za walory przedsiębiorstwa płacono na giełdzie 23,6 zł. Nie jest to może tyle, na ile liczyli akcjonariusze spółki. W połowie lutego walorami przedsiębiorstwa handlowano nawet po 27,90 zł, nie powinno to jednak mieć znacznego wpływu na przebieg wezwania. Prawdopodobnie większość pozostałych na giełdzie papierów Dom-Plastu i tak jest już skupiona przez spółki związane z Rubbermaid. W środę, w związku z ogłoszeniem wezwania, obrót papierami Dom-Plastu na GPW będzie zawieszony.

NASTĘPSTWEM wezwania ma być wycofanie akcji Dom-Plastu z obrotu publicznego i przekształcenie tego przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Rubbermaid poinformował, że nie ma żadnych planów dotyczących pozyskania dodatkowego kapitału dla Dom-Plastu przez polski rynek publiczny. Poza tym, obecnie obrót papierami wartościowymi spółki jest na tyle mały, że nie ma podstaw, aby przewidywać, że się to zmieni. Zdaniem wzywającego, koszty wynikające z publicznego statusu Dom-Plastu są nieproporcjonalne do korzyści, jakie z tego wynikają.

RUBBERMAID, międzynarodowy koncern obecny też na polskim rynku, specjalizuje się w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego oraz artykułów powszechnego użytku z tworzyw sztucznych. W 1998 r. jego obroty osiągnęły 2,45 mld USD (9,8 mld zł). W marcu tego roku Rubbermaid został przejęty przez spółkę Newell, specjalizującą się m.in. w produkcji i sprzedaży oprzyrządowania okiennego. Po połączeniu aktywa Newell Rubbermaid wynoszą 6,4 mld USD (25 mld zł). Skonsolidowane obroty obu spó- łek za rok 1998 wyniosły ponad 6,1 mld USD (24 mld zł).

ZAANGAŻOWANIE Rubbermaid w Dom-Plaście korzystnie odbija się również na wynikach odnotowywanych przez polską spółkę. W ubiegłym roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły 109,8 mln zł, prawie o 21 proc. więcej niż w roku 1997. Zysk na działalności operacyjnej przekroczył 14 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 7,6 mln zł. Bardzo wysoką dynamikę wykazuje także zysk netto, który w porównaniu z okresem styczeń-grudzień 1997 wykazuje ponad 62-proc. wzrost i wynosi prawie 4,3 mln zł. Wiele wskazuje na to, że także i ten rok będzie dla Dom-Plastu bardzo udany. Po pięciu miesiącach spółka notuje prawie 27-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Bardzo udany dla przedsiębiorstwa był maj. W okresie tym przychody przedsiębiorstwa liczone rok do roku odnotowały 153-proc. dynamikę. Jeszcze większy jej wzrost odnotowały wynik na działalności operacyjnej i wynik netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dom-Plast wkrótce zniknie z GPW