Czytasz dzięki

Dominacja utrzymana

MARCIN ZIELIŃSKI partner w Dziale Audytu EY; KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO GIEŁDOWEJ SPÓŁKI ROKU
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

To był z pewnością następny dobry rok CD Projektu. Ubiegłoroczny zwycięzca ponownie wygrał nie tylko główną kategorię rankingu, ale też na pięć dodatkowych kategorii zwyciężył w dwóch, a w trzech kolejnych zajął wysokie lokaty.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

Marcin Zieliński, partner w EY
Zobacz więcej

Marcin Zieliński, partner w EY

Spółka opublikuje roczne wyniki dopiero pod koniec marca, ale już teraz na podstawie wyników po trzech kwartałach 2016 r. widać, że pomimo niższych przychodów (420 mln zł) wobec 2015, gdy swoją premierę miał „Wiedźmin 3”, rentowność wyniku operacyjnego jest cały czas na imponującym poziomie 50 proc. (208 mln zł), a wartość zgromadzonych pieniędzy na rachunkach bankowych przekroczyła 550 mln zł.

Spółka sprzedała już ponad 20 mln gier z serii „Wiedźmin” i zebrała 800 nagród na całym świecie (95 proc. przychodów to sprzedaż eksportowa) — to sukces wart szczególnego podkreślenia, zwłaszcza że firma działa w branży, w której konkurencja jest naprawdę globalna. To wszystko zostało docenione przez inwestorów i znalazło odzwierciedlenie przede wszystkim we wzroście kursu akcji. Kiedy spółka wygrywała w ubiegłorocznym rankingu, kurs wynosił 24 zł za akcję, podczas gdy obecnie jest to aż 50 zł więcej. To pozwoliło uzyskać kapitalizację na poziomie powyżej 7 mld zł! Warto przypomnieć, że założyciele i aktualni liderzy oraz główni akcjonariusze CD Projektu rozpoczynali kiedyś swoją drogę do sukcesu jako początkujący przedsiębiorcy, zwyciężając w konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2008.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji Giełdowej Spółki Roku, podobnie jak przed rokiem, należy do producenta gier — ale tym razem laureatem jest 11bit studios. Pomimo że spółka ta jest znacznie mniejsza niż zwycięzca rankingu, to może pochwalić się analogiczną rentownością wyniku operacyjnego na poziomie 50 proc. za trzeci kwartał 2016, kiedy wynik operacyjny wyniósł 9,5 mln zł wobec 17,5 mln zł przychodów. Sukces gry „This war of mine” przełożył się na wzrost ceny akcji z 80 zł rok temu do 190 zł obecnie, pozwalając osiągnąć wycenę rynkową tej spółki na poziomie przekraczającym 400 mln zł. Otwarte pozostaje pytanie, na ile taki optymizm inwestorów uda się przekuć w efekt skali, który pomógłby wskoczyć 11bit studios na poziom działalności tegorocznego zwycięzcy.

Miejsce na podium zajmuje jeszcze Grupa Wirtualna Polska, która po kolejnych zmianach właścicielskich i wielu akwizycjach, pomimo utrzymania pozycji lidera polskiego internetu, konsekwentnie, na nowo buduje swoją tożsamość i model działania, systematycznie zwiększając przychody z 325 mln zł w 2015 do 415 mln zł w 2016 r. Inwestorzy wierzą w realizowaną strategię, gdyż pomimo świetnego debiutu giełdowego już prawie 2 lata temu spółka pozwoliła także zarobić w dłuższym okresie. Kurs do dzisiaj wzrósł o ponad 60 proc., dając wycenę grupy na poziome 1,6 mld zł.

Wśród innych wyróżnionych spółek warto zwrócić uwagę na dwa podmioty związane z niemieckimi inwestorami. Producent felg Uniwheels zadebiutował na GPW w maju 2015 r., a dwa miesiące później poinformował o planach nowej fabryki w Stalowej Woli, która po zakończeniu budowy w czerwcu 2016 r. jest już czwartym zakładem produkcyjnym spółki zatrudniającym 400 pracowników. Przy stabilnych przychodach na poziomie 110-115 mln EUR kwartalnie kurs wzrósł już ponaddwukrotnie, a kapitalizacja dobiła do 3 mld zł. W bardzo cenionej kategorii „Relacje z inwestorami” CD Projekt został prześcignięty przez Grupę Pfleiderer, również wycenianą obecnie na blisko 3 mld zł, która podwoiła swoją wartość w ostatnich 12 miesiącach. Wkrótce publikowane porównywalne wyniki za 2016 r. pozwolą po raz pierwszy ocenić efekty dokonanych reorganizacji, w ramach których polska spółka przejęła niemieckie zakłady swojego upadłego właściciela i sama stała się istotnym graczem na rynku producentów płyt wiórowych w Europie mającym więcej zakładów produkcyjnych w Niemczech niż w Polsce.

Te przykłady pokazują, że na warszawskiej jest wiele podmiotów, które rozwijają się bardzo intensywnie i wyróżniają świetnymi wynikami finansowymi. Z powodzeniem rywalizują też w branżach, które dotychczas były domeną spółek z zupełnie innych rejonów świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN ZIELIŃSKI partner w Dziale Audytu EY; KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO GIEŁDOWEJ SPÓŁKI ROKU

Polecane