Donbas może być tylko pośrednikiem

Katarzyna Jaźwińska
21-06-2004, 00:00

Największy polski przewoźnik samochodowy próbuje skusić ukraińskiego inwestora. Wiele wskazuje na to, że bezskutecznie.

Pekaes, firma transportowa, mająca status spółki publicznej, która przymierza się do debiutu na giełdzie, poszukuje inwestora. Kilka tygodni temu WZA, wśród których dominuje skarb państwa, podjęło uchwałę o emisji nowych akcji. Ma być ona skierowana do zewnętrznego partnera. Dzięki niej transportowa firma chce uzyskać 100 mln zł na inwestycje w tabor samochodowy i wejść na rynek przewozów kolejowych.

Ukraińska forpoczta

Część osób związanych z Pekaesem chciałaby, aby inwestorem został ukraiński Donbas, hutniczy kombinat biorący udział w przetargu na prywatyzację Huty Częstochowa.

— Spotkaliśmy się z zarządem Pekaesu i analizujemy przedstawione dokumenty. To, czy zdecydujemy się rozszerzyć nasz biznes o działalność transportową, zależy od tego, czy uda nam się kupić Hutę Częstochowa. Prawdopodobnie jednak postaramy się pomóc Pekaesowi w nawiązaniu kontaktów z ukraińskimi firmami z branży transportowej, które mogłyby być odpowiednimi partnerami dla niego — mówi Konstanty Litwinow, reprezentant Donbasu.

Donbas oprócz inwestowania w polskie firmy chciałby także pełnić rolę pośrednika, który będzie ułatwiał nawiązywanie relacji gospodarczych między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami.

Francuski desant

Pekaes wcale nie jest jednak skazany na inwestora z Ukrainy. Propozycje zakupu akcji firmy złożył skarbowi państwa francuski przewoźnik Norbert Dentressangle. To największa francuska firma przewozowa.

Jaką decyzję podejmie resort skarbu — na razie nie wiadomo. Może zdecydować się na sprzedaż swojego ponad 50-proc. pakietu akcji w Pekaesie. Jeśli natomiast wprowadzi do spółki inwestora przez podwyższenie kapitału, jego udział spadnie do około 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Donbas może być tylko pośrednikiem