Dopasuj opłatę do rodzaju usług

Albert Stawiszyński
14-04-2003, 00:00

W poprzednich dodatkach „Dla małych i średnich” podpowiadaliśmy, jak szukać prawnika, a także o czym rozmawiać z nim podczas pierwszego spotkania. Pozostała kwestia ustalenia wynagrodzenia za usługi. Możliwości jest wiele.

— Istnieje przynajmniej kilka sposobów obliczania wynagrodzenia przez kancelarie. Wybór zależy w dużej mierze od potrzeb klienta. Niektóre firmy potrzebują tylko pomocy prawnej, np. do rozwiązania określonego sporu z kontrahentem, a inne mogą wymagać stałej obsługi — wskazuje Maciej Bobrowicz, radca prawny z kancelarii M. Bobrowicz.

Dodaje, że polskie kancelarie najczęściej stosują stawki godzinowe i wynagrodzenie zryczałtowane, choć coraz częściej pojawiają się inne sposoby płatności.

Po ustaleniu przez strony wynagrodzenia oraz określeniu sposobu płatności przychodzi moment zawarcia umowy. Najczęściej powinna ona mieć formę pisemną, co znacznie ułatwia później rozwiązanie ewentualnych sporów. Ponadto dla komfortu i bezpieczeństwa prawnego obu stron dobrze jest, gdy kancelaria i klient precyzyjnie określają w umowie o świadczenie usług prawnych zasady wynagrodzenia.

— W rozliczeniach według stawek godzinowych stosowane są gwarantowane umową szczegółowe zestawienia prac wykonanych na rzecz klienta przez pracowników kancelarii — wskazuje Paweł Kunachowicz, wspólnik Kancelarii Kunachowicz, Ślusarek i Wspólnicy.

Poza wynagrodzeniem za usługi prawne klienci mogą spotkać się z kosztami refakturowanymi.

— Są to wydatki na usługi obce, m.in. znaczki skarbowe, koszty taksy notarialnej, tłumaczenia, hotele, przeloty. Oczywiście w uzgodnionym zakresie. Ponadto takimi wydatkami są również tzw. Other Services Income (OSI), czyli usługi świadczone przez kancelarię, które nie są usługami ściśle prawniczymi. Będą to koszty rozmów telefonicznych, powielania dokumentów — dodaje Maciej Bobrowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dopasuj opłatę do rodzaju usług