Dopłać do spółki z własnej kieszeni

Albert Stawiszyński
opublikowano: 21-12-2006, 00:00

Jak zrestrukturyzować spółkę z o.o., mającą trudności finansowe? Jednym ze sposobów jest jej dokapitalizowanie przez wspólników.

Czytelnik „PB” napisał: „Wraz z dwoma wspólnikami prowadzimy spółkę z o.o. Produkujemy etykiety i sprzedajemy je na rynki lokalne. W ostatnim roku pojawił się nam silny konkurent. Zamierzamy wprowadzić plan restrukturyzacji i kupić nowe urządzenia. Wraz z większościowym wspólnikiem mamy pieniądze. Możemy je przekazać spółce, nie chcemy jednak stracić ich bezpowrotnie. Jaka forma dokapitalizowania będzie najodpowiedniejsza?”.

Kapitał własny

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dopłaty pieniężne dokonane przez wspólników.

— Dopłaty powiększają majątek spółki, ale nie zwiększają udziałów wspólnika w kapitale zakładowym. Można je określić mianem przymusowej, wewnętrznej pożyczki zaciągniętej przez spółkę wobec wspólników. Dopłaty muszą być jednak przewidziane w umowie spółki — wyjaśnia Paweł Litwiński, radca prawny z kancelarii Tomczak i Partnerzy.

Wysokość i termin dopłat wyznacza się w miarę potrzeby uchwałą wspólników.

— Stąd też możliwość przegłosowania mniejszościowego wspólnika i zmuszenia go do wniesienia dopłaty. Są one wnoszone zawsze równomiernie i proporcjonalnie do posiadanych udziałów — dodaje Paweł Litwiński.

Dopłaty mogą, lecz nie muszą być zwracane.

Kwestie fiskalne

— Zwrot wymaga uchwały wspólników i może nastąpić wyłącznie wówczas, gdy dopłaty nie są przeznaczone np. na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zwrot dopłat następuje równomiernie wszystkim wspólnikom — mówi Paweł Litwiński.

Czy od dopłat trzeba płacić podatek? Z punktu widzenia przepisów o podatkach dochodowych dopłaty i ich zwrot są obojętne podatkowo. Podlegają jedynie podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu