Czytasz dzięki

Dopłaty do pensji na kontach firm

opublikowano: 20-05-2020, 22:00

Strumień finansowania w wysokości 189 mln zł popłynął do MŚP, którym spadły obroty z powodu pandemii. Wsparcie przeznaczą na wynagrodzenia.

W rządowej tarczy antykryzysowej znalazło się rozwiązanie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) dotyczące dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. W puli jest 2,6 mld zł. Wsparcie w na łączną kwotę 189 mln zł jest już na kontach MŚP.

Z danych MFiPR wynika, że pracodawcy złożyli już ponad 147 tys. wniosków o dofinansowanie. Natomiast urzędy pracy rozpatrzyły pozytywnie prawie 68 tys. wniosków. Mikro, małe i średnie firmy, osoby samozatrudnione i organizacje pozarządowe otrzymały łącznie 273 mln zł. W najbliższym czasie popłynie do nich kolejne dofinansowanie w wysokości 871 mln zł. Z tej kwoty 645 mln zł otrzymają MŚP. Obecnie dopłatami objętych jest 213 tys. pracowników.

Przypomnijmy: przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie, jeżeli ich obroty spadną o co najmniej 30 proc. Wówczas otrzymają dofinansowanie, które pokryje 50 proc. minimalnego wynagrodzenia pracowników.

W przypadku spadku obrotów o 50 proc. i 80 proc. wsparcie wyniesie odpowiednio 70 proc. i 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pod pojęciemspadku obrotów należy rozumieć zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Chodzi o porównanie obrotów za dwa miesiące po 1 stycznia 2020 r. z analogicznymi miesiącami roku poprzedniego.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w urzędach pracy. Przyznają one wsparcie na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Co ważne, pracodawcy powinni utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie przez okres otrzymywania dofinansowania.

Zgodnie z nowelizacją tarczy antykryzysowej beneficjent wsparcia może zmniejszyć zatrudnienie po zakończeniu jego otrzymywania i nie będzie musiał zwracać pomocy. Wcześniej pracodawca, który zamierzał skorzystać z dofinansowania np. przez trzy miesiące, musiał pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie przez sześć miesięcy.

Dofinansowanie jest wypłacane w miesięcznych transzach. Pracodawca, który sfinansował te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej z innych pieniędzy publicznych, nie może liczyć na wsparcie.

Jeśli beneficjent nie dotrzyma warunku utrzymania zatrudnienia w okresie otrzymywania dofinansowania, będzie musiał je zwrócić w ciągu 30 dni od uzyskania wezwania starosty. W grę wchodzi część wsparcia proporcjonalna do okresu, w którym firma nie spełniła wymogu dotyczącego zatrudnienia.

Sprawdź program webinarium "Rozliczanie i kontrola dotacji - aspekty prawne", 5 czerwca 10:00 >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane