Dopłaty nakręcają rynek kolektorów

Barbara Warpechowska
13-09-2013, 00:00

Polska to bardzo atrakcyjny kraj dla producentów kolektorów słonecznych.

Ponad 110 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta z kolektorów słonecznych. Jednak — według Instytutu Energetyki Odnawialnej — nasycenie rynku jest znacznie niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu. Słoneczna energetyka termiczna to druga gałąź energetyki odnawialnej w Polsce w tzw. segmencie zielonego ciepła i chłodu.

W końcu 2012 r. powierzchnia kolektorów słonecznych użytkowanych w Polsce wynosiła 1,2 mln mkw., w roku 2020 ma sięgnąć 14 mln mkw. Dostawcy mają więc powody, aby liczyć na dobry interes. [FOT. BLOOMBERG]
Zobacz więcej

W końcu 2012 r. powierzchnia kolektorów słonecznych użytkowanych w Polsce wynosiła 1,2 mln mkw., w roku 2020 ma sięgnąć 14 mln mkw. Dostawcy mają więc powody, aby liczyć na dobry interes. [FOT. BLOOMBERG]

W 2012 r. udziały energii słonecznej w bilansie zużycia przewyższały udziały biogazu, energii geotermalnej i pomp ciepła. Ustępowały tylko ilości ciepła produkowanego w kotłach z biomasy — czytamy w najnowszej, piątej edycji raportu IEO „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce”. Branża kolektorów słonecznych w ostatniej dekadzie rosła, co roku od 30 do 40 proc. Nie dziwi więc, że w 2012 r. polski rynek kolektorów słonecznych stał się pod względem wielkości drugim rynkiem w UE.

Pomogły dopłaty

Do wzrostu przyczyniają się programy dopłat na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Oprócz programu Narodowy Fundusz Ochrony

Środowiska i Gospodarki Wodnej, również wiele gmin stosuje system dopłat do OZE. Na koniec ubiegłego roku łączna powierzchnia zainstalowanych i użytkowanych kolektorów słonecznych wynosiła 1,2 mln mkw., co odpowiada 848 MW przeliczeniowej mocy cieplnej.

— Przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu, a wszystko wskazuje, że tak się właśnie stanie, i przy widocznym spowolnieniu w innych gałęziach OZE, w 2013 r. kolektory słoneczne staną się pod względem mocy zainstalowanej drugą w kraju, po energetyce wiatrowej, technologią OZE — uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Jak podaje IEO, w Polsce działa 80 firm produkujących i dystrybuujących kolektory słoneczne, w tym ponad połowa to dystrybutorzy zagranicznych marek, dla których polski rynek jest bardzo atrakcyjny. Pierwsza dziesiątka firm ma ponad 90-procentowy udział w rynku. Najwięcej z nich ma siedziby w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. W sprzedaży znajduje się około 500 typów kolektorów słonecznych.

Co się instaluje

W 2012 r., podobnie jak w poprzednich latach, dominowały kolektory płaskie (ok. 68 proc. wszystkich kolektorów znajdujących się w sprzedaży), natomiast udział kolektorów próżniowych jest stabilny i nie przekraczał 33 proc. Najpopularniejsze, tzw. kolektory płaskie z absorberem w układzie harfowym, stanowiły niemal połowę dostępnych na rynku rozwiązań.

Ceny ofertowe kolektorów płaskich w minionym roku wahały się w granicach 320-2651 zł/mkw. powierzchni czynnej kolektora, średnio około 870 zł/mkw., natomiast próżniowych w granicach 627-4756 zł/mkw., średnio 1880 zł/mkw. W ciągu ostatnich trzech lat średnie ceny powierzchni netto kolektorów próżniowych spadły o 3,2 proc., a kolektorów płaskich — o 1,9 proc.

W Krajowym Planie Działań (KPD) rząd zatwierdził dla sektora termicznej energetyki słonecznej cel na 2020 r. na poziomie 14 mln mkw., co jest odpowiednikiem mocy zainstalowanej ponad 10 GWh. To oznacza, że wielkość zainstalowanej powierzchni kolektorów słonecznych ogółem w 2012 r. powinna wynieść ponad 2,2 mln mkw., a faktycznie wynosi 1,2 mln mkw. Producenci systemów słonecznych deklarują, że krajowe moce produkcyjne wynoszą 0,8-0,9 mln mkw. rocznie. Instytut ocenia, że jest to wielkość wystarczająca, aby sprostać wymaganiom dokumentu KPD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Dopłaty nakręcają rynek kolektorów