Doradcy i miasta podpiszą umowę

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 06-06-2002, 00:00

W trakcie 8 kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, który odbędzie się w czerwcu 2002 r. w Łodzi, zostanie podpisana umowa o współpracy między Polskim Stowarzyszeniem Doradców Rynku Nieruchomości i Związkiem Miast Polskich, a prawdopodobnie, także umowa o współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich.

Kooperacja środowiska obrotu nieruchomościami z samorządami będzie polegać na wymianie doświadczeń.

— Z jednej strony władze lokalne potrzebują wsparcia profesjonalistów w zakresie gospodarki nieruchomościami, z drugiej zaś gminy są poważnym klientem dla pośredników i zarządców. Niewielu pośredników zna dobrze specyfikę samorządów lokalnych. Gruntowne poznanie występujących w gminach problemów, pogłębienie wiedzy o strukturze prawnej czy organizacyjnej samorządów, pozwoli pośrednikom sprawniej działać w tej części rynku — mówi Jan Maciej Czajkowski, ekspert Związku Miast Polskich i prezes Agencji Rozwoju Komunalnego w Warszawie.

Edukacja urzędników odpowiedzialnych za gospodarowanie nieruchomościami komunalnymi wymaga uzupełnienia pod kierunkiem fachowców. Doradcy rynku nieruchomości mogą przyczynić się do rozwiązania wielu problemów, z którymi gminy obecnie nie są w stanie sobie poradzić.

— Samorządy, jako właściciele nieruchomości, muszą profesjonalnie zarządzać nieruchomościami komunalnymi. Tymczasem gminy i miasta często intuicyjnie podejmują decyzje dotyczące znajdujących się w ich gestii zasobów i zwykle nie korzystają ze wsparcia profesjonalistów. Dlatego właśnie urzędnicy samorządowi powinni dokształcić się w zakresie efektywnego zarządzania nieruchomościami i zdobyć podstawową wiedzę na temat rynku nieruchomości — przekonuje Jan Maciej Czajkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu